בוב דילן לא יגיע לטקס הענקת פרס נובל בשל "התחייבויות קודמות"

בחודש שעבר אישר המוזיקאי כי יקבל את הפרס, אולם היום מסרה האקדמיה השוודית כי לא יגיע לטקס שיתקיים בדצמבר. דילן לא פירט באילו התחייבויות מדובר

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דילן בלוס אנג'לס, בשנה שעברה
דילן בלוס אנג'לס, בשנה שעברהצילום: Vince Bucci/אי־פי

המוזיקאי בוב דילן לא יגיע לטקס הענקת פרס נובל לספרות, שיתקיים ב-10 בדצמבר בשל "התחייבויות קודמות", כך מסרה היום (רביעי) האקדמיה השוודית. "האקדמיה השוודית קיבלה אתמול מכתב אישי מבוב דילן", נמסר בהודעה, "ובו הוא הסביר כי הוא לא יוכל להתפנות בדצמבר ולהגיע לשטוקהולם לקבל את פרס נובל לספרות". דילן לא פירט באילו התחייבויות מדובר.

בחודש שעבר, שבועיים לאחר ההודעה על זכייתו של דילן בפרס ולאחר ניסיונותיה של ועדת הנובל להשיגו, שבר דילן את שתיקתו ואמר כי ההודעה על הזכייה בפרס הותירה אותו "חסר מילים". "'האם אני מקבל את הפרס?', 'כמובן'". ציטטה אז קרן הנובל את דילן. בהתייחסות ראשונה לזכייה, שפורסמה במסגרת ראיון שהעניק לעיתון הבריטי "דיילי טלגרף", דילן נשאל אם יגיע לטקס הענקת הפרס. תשובתו היתה מסתורית: "בוודאי", אמר, "אם זה בכלל אפשרי".

פרס נובל, המוענק מאז 1901, נחשב לפרס היוקרתי ביותר בתחום הספרות. הפרס — הכולל מדליית זהב, תעודה ומענק כספי בסך כ–1.1 מיליון דולר — מחולק מדי שנה לזוכה מידיו של מלך שוודיה. דילן, עם הסכמתו לקבל את הפרס, מתחייב לשאת הרצאה תוך חצי שנה מהטקס. המוזיקאי אישר לאקדמיה השוודית כי יישא את הנאום, אך לא ברור היכן ומתי בדיוק.

דילן אינו הראשון מבין זוכי נובל לספרות שאינו מתייצב לטקס בשטוקהולם. קדמו לו, בין היתר, הסופרת הבריטית דוריס לסינג והמחזאי הבריטי הרולד פינטר. הפילוסוף הצרפתי, ז׳אן פול סארטר, שזכה בפרס הספרותי בשנת 1964, סירב לקבל את הפרס, והסביר כי ככותב הוא מבקש להיות חופשי מהכרה חיצונית העלולה להשפיע על כתיבתו 

בחודש שעבר עלו טענות מצד אנשי ספרות ותקשורת כי הענקת הפרס לדילן מרחיבה את המושג "ספרות". בנימוקים לבחירתם כתבו השופטים כי  "דילן העניק פרשנות פואטית חדשה למסורת כתיבת השירים האמריקאית". 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ