טענות לצנזורה בפסטיבל אשדוד לשירה

בעקבות התבטאות של המשורר מואיז בן הראש בפייסבוק, שהתייחס באופן פוגעני לניצולי שואה, ביטל יוזם הפסטיבל מוטי מלכא את השתתפותו באחד המושבים

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מואיז בן הראש
גילי איזיקוביץ

מנהל התרבות בעיריית אשדוד ויוזם פסטיבל אשדודשירה, מוטי מלכא, ביטל את השתתפותו של המשורר מואיז בן הראש באחד ממושבי הפסטיבל בעקבות הערה שכתב המשורר בפייסבוק על משוררים אשכנזים. בין השאר כתב המשורר: "שיקחו את קיצבאות השואה ויילכו להשתכר בברלין". 

זמן קצר לפני המושב התקשר אל המשורר מלכא ודרש ממנו שלא לקחת חלק באירוע. הדבר נודע למעורבים בפאנל כשעתיים לפני האירוע, ובתגובה, סיפר מנחה המושב, המשורר אלמוג בהר, התלבטו המשתתפים ומנהל הפסטיבל סמי שלום שטרית, האם לקיים או לבטל את המושב. 

הם החליטו לקיימו אך לשנות את נושאו: במקום לדון בשירה מזרחית, הוקראו שיריו של בן הראש והנוכחים דנו בצנזורה בתרבות ושירה. בדיעבד, סיפר בהר בחשבון הפייסבוק שלו, נכון היה לבטל כליל את הפאנל, שכן "לצנזור לא כל כך אכפת מה קורה בתוך חדר המופע, אכפת לו מה קורה בחוץ, וביטול הוא הרבה יותר נכון, עם התקלה שהוא יוצר. אי אפשר להמשיך אחרי צנזורה".

ביום רביעי האחרון תוכנן להתקיים במסגרת הפסטיבל מושב על השירה הישראלית בעידן הספרות המזרחית, רב־שיח שנועד לחקור "כיצד השירה המזרחית שינתה את השירה העברית והישראלית". לפאנל הוזמנו פרופ' גלילי שחר, סיגלית בנאי, תהילה חכימי ובן הראש. 

בשעות ובימים שלפני המושב התפתח דיון ער בפייסבוק בתגובה לטור דעה שפרסמה אריאנה מלמד בעיתון "הארץ", תחת הכותרת "אין כניסה לאשכנזים בפסטיבל השירה באשדוד". בן הראש לקח חלק בדיון והתבטא באורח פוגעני כלפי ניצולי שואה (בהר כינה את הפוסט של בן הראש "מכאיב, צורם ופוגע"). 

עוד אמר בהר, בהתייחסו לביטול, כי "החוצפה לפעול כך (כלומר לבטל השתתפותו של אדם בפנייה ישירה) בלי לדבר איתי כמזמין ועורך האירוע, הרשעות לחתוך משפט מתוך הפייסבוק ולהשתמש בו כחרב, והטפשות לא להבין את ההקשר של המקור הממו אותי".
בן הראש מסר: "לא הכרתי את מוטי מלכא. הוא התקשר אלי כשהתכוונתי לצאת לפסטיבל בשעות הצהריים, ואמר לי 'ההתבטאות שלך בפייסבוק הנה זרה לנו'. שאלתי האם הוא רוצה שלא אבוא והוא אמר שהוא ישמח. 

אלמוג בהר. רצה לבטל כליל את הפאנלצילום: תומר אפלבאום

"לא נכנסתי לוויכוח על התבטאות כזו או אחרת. אני לא צריך להתדיין איתו על התבטאויות שלי, לא כאזרח ולא כמשורר, משורר כותב והתבטאות בפייסבוק היא לא משהו שאני אמור לדון עליו.  למען האמת לא ידעתי על מה מדובר, זו היתה תגובה לפוסט. כל העניין נראה לי בהתחלה פארודי, אבל ברור שזה חמור ביותר, סתמו את הפה לא רק לי אלא לכל המשוררים. מיום רביעי בשעה ארבע אף אחד מהמשוררים המזרחיים לא כתב מילה בפייסבוק. זו חזרה לצנזורה של שנות החמישים, כולם חוששים. זו התקפה חריפה. אני לא יודע מי התלונן, אבל כיו"ר הפסטיבל מוטי מלכא חייב להתפטר. הוא לא יכול לנהל פסטיבל שירה. זו פגיעה חמורה בחופש הביטוי ואני מזדעזע מהסטת הוויכוח לתגובה שאני כתבתי".

ממוטי מלכא נמסר: "מואיז בן הארש הוא משורר ואדם פרטי. ההתבטאות האיומה והאומללה שלו היא שלו ועל דעתו בלבד. הוא אינו מייצג בשום אופן את הפסטיבל ולא הוסמך לדבר בשם הפסטיבל. אנו רואים בחומרה רבה התבטאויות מהסוג הזה ומוקיעים אותן בכל תוקף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ