החיים: הוראות שיבוש |

הקשר בין היצירה לחיים אצל ז'ורז' פרק ודליה רביקוביץ

שני ספרים חדשים עוקבים אחר הביוגרפיה והיצירות של הסופר הצרפתי ושל המשוררת הישראלית, שיש ביניהם כמה קווי דמיון

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

לכאורה אין הרבה במשותף לז'ורז' פרק ולדליה רביקוביץ, אם אין מביאים בחשבון את היותם של שני היוצרים ילידי אותה השנה (1936), בני אותה הדת (יהדות) ויתומים מאב בגיל מוקדם בילדותם. ובכל זאת, על מדפי חנויות הספרים בארץ מצטלבים באחרונה שני כותרים חדשים המקשרים בין היצירה לחיים של כל אחד מהשניים.

"ז'ורז' פרק, חיים במלים", ביוגרפיה עבת כרס שחיבר פרופ' דייוויד בלוס, תורגמה מאנגלית על ידי יניב חג'בי (הוצאת בבל). בלוס, חוקר ספרות שאף תירגם לאנגלית את רוב ספריו של פרק, התחקה אחר עקבותיו של הסופר הצרפתי, שעם ספריו הבולטים נמנים "החיים: הוראות שימוש", "הדברים", "W או זיכרון הילדות" ועוד. בין היתר, בלוס העלה בחכתו העתק של כתב היד של רומן הביכורים של פרק, שלא פורסם עד מותו ב–1982 ונחשב לאבוד. לצד זאת, הביוגרפיה, שעוטרה בפרס גונקור היוקרתי, עומדת על הזיקות בין חיי הסופר לבין תולדות יהודי אירופה, חיי התרבות בצרפת ותהליכים מרכזיים בחברה המערבית.

"דליה רביקוביץ — בחיים ובספרות", ספרו של חוקר הספרות ד"ר גדעון טיקוצקי (הוצאת ידיעות ספרים ואוניברסיטת חיפה), מבקש להאיר את ההיבטים המוכרים פחות בעולמה של המשוררת כלת פרס ישראל, שמתה ב–2005. הספר, שזכה בפרס בהט לספרי עיון, מבוסס על מחקר מקיף בעיזבונה הספרותי של רביקוביץ וכולל גילויים חדשים, לרבות כאלה הנוגעים לשיריה הידועים. טיקוצקי מציע קריאה מחודשת ביצירתה של רביקוביץ וממקם אותה על רקע שירת "דור המדינה" והתרבות שצמחה במדינת ישראל בעשורים הראשונים לקיומה.

* בידיעה זו על אודות ספרו של גדעון טיקוצקי "דליה רביקוביץ בחיים ובספרות", הושמט שמו של ערן אדומי שצילם את התצלום המופיע בחזית כריכת הספר. הארץ מתנצל על השמטת שמו של ערן אדומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ