עשרות אנשי תרבות חתמו על גילוי דעת נגד ביטול הופעה בפסטיבל אשדודשירה

בשבוע שעבר בוטלה השתתפותו של המשורר מואיז בן הראש בפסטיבל בשל התבטאות פוגענית כלפי ניצולי שואה. "אנו מגנים את ניסיונות ההפחדה והמשטור הללו", נכתב בגילוי הדעת

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

עשרות אנשי תרבות ופעילים חברתיים חתמו על גילוי דעת נגד ביטול הופעתו של המשורר מואיז בן הראש בפסטיבל אשדודשירה. "אנו, החתומים מטה", כתבו, "רואים בביטול זה ניסיון לזרוע תרבות של פחד בקרב מובילי דעת, משטור ומניעת ביקורת בנוגע לסוגיות חשובות ומכריעות בחברה בישראל. פעולה זאת מהווה המשך ישיר של מאבק הממסד האליטיסטי להשתקת הקול הספרותי והמחאתי של מיטב הסופרות/ים והמשוררות/ים בישראל".

ביום רביעי בשבוע שעבר בוטלה השתתפותו של המשורר מואיז בן הראש באחד ממושבי פסטיבל השירה אשדודשירה. זמן קצר לפני תחילת המושב התקשר מנהל התרבות בעיריית אשדוד, מוטי מלכא, שהוא גם מייסד ויו"ר הפסטיבל, לבן הראש וביקש ממנו שלא ייקח חלק באירוע. הסיבה לביטול היתה דיון בפייסבוק בו לקח בן הראש חלק, וכתב הערה בעלת אופי פוגעני כלפי ניצולי שואה: "עשו מחווה לאלתרמן השלאטר של השירה האשכנזית ועוד מתלוננים. שייקחו את קצבאות השואה וילכו להשתכר בברלין". בעקבות הביטול החליטו משתתפי המושב שלא לעסוק כמתוכנן בספרות מזרחית והשפעתה על ספרות ישראלית עכשווית, כי אם להקדיש את הדיון לשירתו של בן הראש ולדיון בצנזורה בשירה. במוצאי שבת האחרונה, עם סיום הפסטיבל, הודיע מנהלו האמנותי של הפסטיבל, פרופ' סמי שלום שטרית, על התפטרותו מהתפקיד.

כעת מצטרפים למחאה גם עשרות אנשי רוח, בהם פרופ' חביבה פדיה, המשורר אלמוג בהר, הסופר והעיתונאי דב אלפון, ד"ר הני זוביידה והזמרת מרגלית צנעני. "אנו מגנים את ניסיונות ההפחדה והמשטור הללו ומתנגדים להם נחרצות", כתבו החותמים וציינו כי "מהלך זה הוא המשך ישיר של גל מתקפות נגד הפסטיבל שאמור היה להוות אבן דרך בציון השירה של פעילים ופעילות חברתיים בישראל (...) תיטיב לעשות הנהלת הפסטיבל אם תוציא הודעה רשמית על כך שמקרים מסוג זה לא ישנו בעתיד: לא ייפגע חופש הביטוי ולא יודרו משוררים ומשוררות משיקולים אישיים ו/או פוליטיים ובוודאי לא בשל המלה הכתובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ