בין פרנקפורט לפריז: שתי ביוגרפיות קבוצתיות של חוגים אינטלקטואליים

שני ספרים חדשים באנגלית בוחנים שתי אסכולות פילוסופיות רבות השפעה במאה ה-20: אסכולת פרנקפורט והאקזיסטנציאליזם

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

ביוגרפיות קבוצתיות של חוגים אינטלקטואליים מתייחדות ביכולתן לחשוף את התנאים הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים שבהם פריחה הגותית ויצירתית מצליחה ללבלב. במיטבן, הן חותרות תחת התפישה הרומנטית, המציגה את הגאון כאדם יחיד במינו הנבדל מסביבתו, ומצביעות על אופני צמיחתה של פריצת דרך רעיונית בתוך ומתוך נסיבות סוציולוגיות והיסטוריות מסוימות. שתי ביוגרפיות כאלה שפורסמו השנה באנגלית חוזרות אל שתי אסכולות פילוסופיות עתירות השפעה במאה ה–20.

ולטר בנימין. איור: ערן וולקובסקי

“Grand Hotel Abyss”, ספרו של העיתונאי הבריטי סטיוארט ג'פריס (הוצאת Verso), מתמקד בהוגי אסכולת פרנקפורט, הקבוצה הגרמנית הניאו־מרקסיסטית שחבריה הבולטים היו מקס הורקהיימר, תאודור אדורנו, ולטר בנימין והרברט מרקוזה. אלה יצקו את היסודות ל"תיאוריה הביקורתית של החברה", המבקשת לתרום לשחרור בני האדם מכבלי הקפיטליזם אבל בה בעת גם מאתרת את המעקשים העקרוניים שמונעים את מימוש השחרור.

עטיפת הספר "Grand Hotel Abyss"
עטיפת הספר “At the Existentialist Café”

ג'פריס מתאר את מעברם של רוב ראשי האסכולה מגרמניה לארצות הברית בצל עליית הנאציזם, מנתח את הדרכים שבהן הם שיקפו או עיצבו אירועים מרכזיים במאה שעברה ועומד על הרלבנטיות של תפישותיהם לחברת הצריכה ולמדיה החברתית בימינו.

הספר השני הוא “At the Existentialist Café” שחיברה הסופרת הבריטית שרה בייקוול (הוצאת Other) וכותרת המשנה שלו מבטיחה עיון ב"חירות, הוויה וקוקטיילי־מִשמֵש". הוא משרטט דיוקן ססגוני של שורת פילוסופים וסופרים אירופים שפיתחו את המחשבה האקזיסטנציאליסטית והפנומנולוגית, ובראשם מרטין היידגר, ז'אן־פול סארטר, אלבר קאמי, סימון דה בובואר ומוריס מרלו־פונטי. קיומו של האדם קודם למהותו, קבע סארטר, ובהתאם לכך בייקוול בוחנת את קיומם של אותם הוגים ויוצרים ובאמצעותו מנסה לפענח את מהות הזרם האקזיסטנציאליסטי ואת השלכותיו על מגוון תנועות חברתיות ומגמות תרבותיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ