עינת ניב תעמוד בראש הוצאת הספרים של סטימצקי

ניב, לשעבר העורכת הראשית של הוצאת כתר, גם תנהל את הוצאת הספרים המתרחבת, שבכוונתה להוציא לאור ספרי מקור, ספרות מתורגמת וספרות ילדים

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטימצקי. "הרחבת ההוצאה לאור דווקא בימים אלה היא הוכחה לאמון הרב שרוחשת סטימצקי לענף המו"לות"
גילי איזיקוביץ

רשת חנויות הספרים סטימצקי תחזק את פעילות ההוצאה לאור שלה, בכוונה להפוך להוצאת ספרים פעילה. הוצאת הספרים החדשה־ישנה מתבססת על הוצאת הספרים סטימצקי, שכיום בעיקר מפיקה ומפיצה ספרים בהוצאה עצמית (ספרים אחדים בלבד יצאו בה במימונה של הרשת). היא תפעל בכוונה מוצהרת להיות לכוח בענף הספרים, ותוציא לאור ספרי מקור, ספרות מתורגמת וספרות ילדים. בראש ההוצאה תעמוד עינת ניב, לשעבר העורכת הראשית של הוצאת כתר, והיא גם תנהל אותה. החממה הספרותית, הוצאת הספרים במימון עצמי שמפעילה סטימצקי מאז 2011, תוסיף לפעול לצד הוצאת הספרים הכללית.

עינת ניבצילום: אריק סולטן

פעילות הוצאת הספרים החדשה, שסטימצקי מתייחסת אליה כאמור כ"הרחבה" של ההוצאה הקיימת, היא צעד שעלול להתברר כמורכב, ולהתקבל בחשדנות בענף הספרים, אף שבשלב זה לא ידוע כמה ספרים יראו אור במסגרתה מדי שנה. סטימצקי היא אחת משתי רשתות הספרים השולטות בשוק (לצד "צומת ספרים") ולה כוח רב בדמות 130 חנויות ספרים הפזורות ברחבי הארץ. פרט לכך, אחת השותפות בה היא הוצאת הספרים "ידיעות ספרים". בהודעה על מינויה של ניב ציינה הרשת כי "בכוונתה לשווק את הספרים גם ברשתות מתחרות ובחנויות הפרטיות", אבל התרחבותה לתחום המו"לות מעידה היטב על המבנה הבעייתי של ענף הספרים בארץ, ונדמה שמעמיקה את בעיית הבעלויות הצולבות והאנכיות.

נכסים דומים יש גם ל"צומת ספרים", אך מהזווית ההפוכה: הוצאות כנרת זב"ם דביר ומודן נמנות על בעלי הרשת, ואמנם תחקירי עבר הוכיחו כי ספרי ההוצאות הללו מקודמים בחנויות ביתר שאת. חוק הספרים ביקש להתמודד עם העיוות הזה, והוא מחייב תצוגה שוויונית והזדמנויות שוות להוצאות לאור אחרות בתצוגה בחנויות, וכן העסקת פקחים שיאכפו את ההוראה. כך או אחרת, מינויה של ניב נדמה בפני עצמו כהצהרת כוונות: ניב בת ה-46 עזבה את הוצאת כתר בחודש ספטמבר האחרון, חודש וחצי אחרי שנקנתה על ידי הוצאת מודן. היא שימשה בתפקיד העורכת הראשית מאז אפריל 2012, עם עזיבתה של העורכת הקודמת, איריס מור, ובארבע השנים שקדמו לכך היתה דוברת ההוצאה. קודם לכן עבדה בעיתון מעריב, היתה סגנית עורכת השבועון "לאישה" ודוברת ספריית מעריב.

מסטימצקי נמסר: "הרחבת ההוצאה לאור דווקא בימים אלה היא הוכחה לאמון הרב שרוחשת סטימצקי לענף המו"לות, ולביטחון שיש לקבוצה בקהל הקוראים הישראלי", והוסיפו כי "כמי שפוגשים מדי יום את ציבור קוראי הספרים בארץ, אנחנו בהחלט קשובים להעדפותיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ