להחזיר עטרה ליושנה: על מה מעידות האוטופיות של טראמפ וחסידי הברקזיט?

שני ספרי עיון חדשים, שחיברו הסוציולוג זיגמונט באומן וחוקרת התרבות תמר ברגר, משרטטים קווי מתאר לדמותה של האוטופיה בימינו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ בעצרת בחירות בפלורידה באוקטובר

"מפת העולם שאין בה ציון לארץ 'אוטופיה' אינה ראויה שנביט בה, הקידמה היא מימושה של האוטופיה" — הכריז אוסקר ויילד בסוף המאה ה–19. אבל כיום — בסך הכל 500 שנה לאחר שתומאס מור טבע את המושג "אוטופיה" לתיאור חברה אידיאלית ודמיונית, תוך מיזוגם של הביטויים "מקום טוב" ו"שום מקום" — העיסוק באוטופיות והשאיפה להגשמתן נדמים לרוב כנלעגים ואף מסוכנים.

חרף זאת, שני ספרי עיון מנסים לשרטט קווי מתאר עכשוויים לדמותה של האוטופיה. אחד מהם הוא "אוטוטופיה", ספרה של חוקרת התרבות תמר ברגר (הוצאת הקיבוץ המאוחד), הבוחן את האוטופיה הגלומה בחיי הנוחות של תושבי הפרוורים בישראל, שמימושה תלוי באוטו צמוד ובשלל מאפיינים מרחביים וכלכליים אחרים.

עטיפת הספר "אוטוטופיה"
עטיפת הספר "רטרוטופיה"

הספר השני הוא "Retrotopia" מאת הסוציולוג היהודי-פולני הוותיק זיגמונט באומן, שיתפרסם באנגלית בחודש הבא (הוצאת Polity). באומן, מחשובי ההוגים החברתיים בזמננו, חיבר את עיקר ספרו עוד לפני שאזרחי הממלכה המאוחדת החליטו לפרוש מהאיחוד האירופי כדי "להחזיר לבריטניה את השליטה בגבולותיה" ואזרחי ארצות הברית בחרו לנשיאם אדם המבטיח "להפוך את אמריקה לגדולה שוב", אבל נראה כי התזה שלו קיבלה אישוש מההתפתחויות הפוליטיות בחודשים האחרונים.

לאבחנתו, במקום חזונות אוטופיים התולים את יהבם בכינון חברה מתוקנת בעתיד, נפוצים עתה חזונות המכוונים את מבטם דווקא אל העבר, שאמנם כבר נקבר אך עדיין לא מת. באומן מבאר את פריחת מגמה זו, שהוא מכנה בשם רטרוטופיה, על רקע שינויים גלובליים במוקדי השליטה, היחלשות כוחן הריבוני של מדינות הלאום והתפכחות מהאמונה ביכולתן לשפר את המצב האנושי הנוכחי. המחשבה הרטרוטופית נשענת אפוא על הדחף האוטופי לתיקון חברתי, אבל מקימה לתחייה את הפוטנציאל הנשכח של היבטים מסוימים מן העבר, הנבררים באופן סלקטיבי ומוצגים בדיעבד כמפוארים, וכך מתיימרת להחזיר עטרה ליושנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ