מלחמה שאף פעם לא די לה וסוגיות אחרות בתולדות הספרות העברית

שני ספרים חדשים של פרופ' אבנר הולצמן ופרופ' ניצה בן-דב מעמיקים את ההתבוננות בתולדות הספרות העברית

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסרט "התגנבות יחידים" בבימוי דובר קוסאשווילי, על פי ספרו של יהושע קנז
מתוך הסרט "התגנבות יחידים" בבימוי דובר קוסאשווילי, על פי ספרו של יהושע קנז
אבנר שפירא

שוחרי הספרות העברית זכו באחרונה לשני ספרי עיון חדשים של חוקרים ותיקים, המעמיקים את ההתבוננות בתולדותיה. האחד הוא "עד הלום: תחנות בספרות העברית" מאת פרופ' אבנר הולצמן (הוצאת כרמל), הדן בהתפתחות הספרות העברית מאמצע המאה ה–19 ועד לתחילת המאה ה–21.

עטיפת הספר "עד הלום"צילום: הוצאת כרמל ירושלים
עטיפת הספר "חיי מלחמה"צילום: הילה לולו לין / הוצאת שוקן

עם היוצרים שכתביהם מנותחים בספר נמנים מיכה יוסף ברדיצ'בסקי, יוסף חיים ברנר, י"ל פרץ, חיים נחמן ביאליק, נתן אלתרמן, נתן זך, א"ב יהושע, חיים באר, צרויה שלו, אתגר קרת ורבים אחרים. הולצמן בוחן סוגיות מגוונות ובהן הביטויים הספרותיים של הזהות היהודית, מושג הקנון הספרותי, מושג המשורר הלאומי, הספרות כמערכת כלכלית, המפגש של סופרים בני דורות שונים עם ארץ ישראל, המצאתו של הדיבור העברי בסיפורת וכן ייצוגיהן של מלחמת העצמאות ומלחמת יום הכיפורים.

הקיום היהודי והישראלי בצלה של מלחמה שאף פעם לא די לה נדון בהרחבה בספר השני — "חיי מלחמה" מאת פרופ' ניצה בן־דב (הוצאת שוקן). בן־דב עוקבת אחר יחסה של הספרות העברית מאז מלחמת העולם הראשונה ועד ערב מלחמת לבנון השנייה לתודעת המלחמה, לחוויות הצבא, לדחף הנקמה, ליחסי כובש ונכבש, להתמודדות עם אובדן ושכול ולמקומן של נשים בזמן הקרבות. בין הספרים הנדונים בספר: "עד הנה" של ש"י עגנון, "פצעי בגרות" של חנוך ברטוב, "התגנבות יחידים" של יהושע קנז, "מיכאל שלי" של עמוס עוז, "אשה בורחת מבשורה" של דויד גרוסמן ו"יונים בטרפלגר" של סמי מיכאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ