אחרי שנה בלבד: מפעל הפיס הפסיק לתמוך בספרות ילדים

למרות מצבה הכלכלי הקשה של ספרות הילדים בארץ, בפיס החליטו להפסיק את התוכנית עקב "שיקולים מקצועיים" ומסקנות משנה שעברה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

מפעל הפיס הכריז רק לפני שנה על כך שהוא מתחיל לתמוך בספרות ובסופרי ילדים באמצעות קולות קוראים להוצאת ספרים לבני שלוש עד שמונה. השנה גווע הרעיון בשקט: מפעל הפיס לא הוציא קול קורא לתמיכה בספרי ילדים, וכלל לא ברור אם אי פעם ישוב הפיס לתמוך בתחום.

באחרונה, בזכות פעולה מאורגנת של סופרי הילדים ופנייה למשרד התרבות עלה מצבה של ספרות הילדים העברית למודעות. הענף חווה פגיעה תחת חוק הספרים, שהביא לירידה בקנייה של ספרי ילדים חדשים, והוא מתקשה מאוד להתאושש גם אחרי ביטולו, עקב סיבות שונות. מפעל ספריית פיג'מה למשל, המחלק שמונה ספרי ילדים לילד מדי שנה הוא סיבה אחת לפגיעה. מלבד זאת, סופרי הילדים זכאים משום מה למחצית התמלוגים עבור השאלות מספריות, סכום שממילא לא יקבלו השנה. כמו כן, חלקם של סופרי בפרסים נמוך יותר בדרך כלל, באופן גורף.

שבוע הספר בכיכר רבין בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

בשנה שעברה, אחרי שנתיים של ניסיונות גישוש ופגישות שיזמו גורמים בתחום ספרות הילדים עם מפעל הפיס, הודיעה מחלקת התרבות של הארגון על הרחבת התמיכה לתחום ספרות הילדים בסכומים שנעים בין 20,000 ל-40,000 שקלים, כמחצית עלות הוצאתו לאור של ספר. אלא שהשנה, במסגרת הקולות הקוראים שיפרסם הפיס במהלך החודש, לא יכללו פניות לסופרי ילדים.

"מועצת הפיס לתרבות ולאמנות מגבשת מדי שנה את תכנית העבודה השנתית וקובעת מהם הפרוייקטים לתמיכה", נמסר בתגובה ממפעל הפיס. "התכנית משתנה בהתאם לשיקולים מקצועיים ותקציביים ומתבססת על תובנות וניסיון משנים קודמות. ישנם פרויקטים שחוזרים על עצמם וישנם פרויקטים חדשים. פרויקט התמיכה בספרות ילדים התפרסם בשנה שעברה ושיקולים מקצועיים ומסקנות שהוסקו בעקבות פרסומו הוחלט השנה שלא לשוב ולפרסמו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ