הפילוסוף הבריטי דרק פרפיט מת בגיל 74

פרפיט, מההוגים הבולטים בזמננו, עסק באתיקה, רציונליות וזהות אישית ופירסם שני ספרים רבי השפעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפילוסוף הבריטי דרק פרפיט, מהדמויות הבולטות והמשפיעות ביותר בשיח הפילוסופי העכשווי, מת ביום ראשון והוא בן 74. הגותו עסקה בין היתר באתיקה, רציונליות וזהות אישית. פרפיט נחשב כ"עמוד תווך בלתי מעורער בקאנון של הפילוסופיה האנליטית המערבית בת זמננו", כפי שתואר בהספד ב”ניו יורק סיטי פאץ'”. ב-2014 הוא קיבל את פרס רולף שוק היוקרתי לפילוסופיה וללוגיקה בעבור "תרומותיו פורצות הדרך בנוגע לזהות אישית ולניתוח מבנה התיאוריות המוסריות".

פרפיט, שנולד ב-11 בדצמבר 1942 בסין וגדל בבריטניה, היה גם משורר וצלם. הוא לימד פילוסופיה באוניברסיטת אוקספורד והיה מרצה אורח באוניברסיטאות הרווארד, ניו יורק וראטגרס. הוא הותיר אחריו את רעייתו, הפילוסופית ג'נט רדקליף ריצ'רדס.

דרק פרפיט, 2015צילום: Roger Askew / REX / Shutterstock

ב-1984 פירסם פרפיט את ספרו הראשון, "Reasons and Persons”, שזכה להשפעה רבה בתחום הפילוסופיה של המוסר. אחד הטיעונים המפורסמים בו מתייחס לדאגה המיוחדת של כל אדם בנוגע לעצמו וטוען כי היא נובעת מהרציפות הפסיכולוגית של אותו אדם. לטענתו של פרפיט, אין זהות עצמית כפי שאנו מכירים אותה אלא לכל אדם יש שרשרת של זהויות דומות אבל משתנות הממשיכות זו את זו, מבלי שהן מתגבשות לזהות אחת שלמה. הפילוסוף ברנארד ויליאמס תיאר את ספרו של פרפיט בביקורת שפירסם ב"לונדון ריוויו אוף בוקס" כ"ספר מבריק ומלא דמיון המתייחס בדרך מקורית מאוד למגוון רחב של סוגיות אתיות".

ב-2011 פירסם פרפיט את "On What Matters”, ספר עב כרס שעליו שקד במשך שנים רבות והרעיונות הכלולים בו עוררו תגובות ודיונים עוד לפני פרסומו. הספר כלל שני כרכים ובהם כ–1,400 עמודים, וכרך שלישי, שבו מגיב פרפיט לביקורות על טיעוניו, אמור להתפרסם בהמשך. בחלק שפורסם הוא כתב בין היתר: “אנו נוטלים חלק ביקום שמתחיל להבין את עצמו ואנו יכולים להבין במידה מסוימת לא רק מה אמיתי למעשה, אלא גם מה חייב להיות אמיתי ומה יכול להיעשות אמיתי".

פרפיט הביע תקווה כי עבודתו תסייע להשיב על השאלות מה אמיתי ומה חשוב, וניסה להוכיח כי תורת המוסר של עמנואל קאנט ופילוסופיית המוסר התועלתנית אינן מנוגדות זו לזו. לפי הנוסחה שהציע, "פעולה היא רעה רק כאשר פעולות מסוגה נפסלות על ידי כלל כלשהו שהוא אופטימלי, שניתן לרצות בו באופן ייחודי ואוניברסלי, ולא ניתן לדחותו מבחינה הגיונית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ