ועדה של משרד התרבות תבחן את התמלוגים לסופרים על השאלות

בדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט, אמר מנהל מחלקת הספריות במשרד התרבות כי הוועדה שתוקם תדון בין היתר בהפרדה בתשלום התמלוגים בין סופרי מבוגרים וסופרי ילדים

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספריית בית אריאלה. התמלוגים אינם מעוגנים בחוק
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

שינויים במדיניות משרד התרבות בנוגע לתמלוגי סופרים, עבור השאלת ספריהם מספריות ציבוריות, ייכנסו לתוקף בשנה הבאה. כך הודיעה ראשת מנהל התרבות, גלית והבה שאשו, בדיון שהתקיים היום (שלישי) בוועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת. והבה שאשו הודיעה על כינוסה הקרוב של ועדה מטעם המשרד, שתבחן את נושא התשלומים לסופרים, בעקבות עיכובים בהעברתם ובשל ההבדלים בתשלומים הניתנים לסופרי ילדים לעומת סופרים למבוגרים. עוד תבחן הוועדה את טענות סופרי הילדים על אפליה גם במתן פרסים ומענקים.

בחודש שעבר דיווח "הארץ" כי משרד התרבות אינו מתכוון לחלק השנה תמלוגים לסופרים עבור השאלת ספריהם בספריות הציבוריות. הסיבה לכך, כך נאמר, היא החלפתו של הזכיין האחראי לאיסוף המידע על השאלות מבלי שנבחר עד כה זכיין חדש. מתן התמלוגים, שאינו מעוגן בחוק כמו תמלוגים על השמעת מוזיקה למשל, מתבצע על בסיס מדגם ב–20 ספריות ולא על בסיס נתוני אמת מדויקים, והוא ניתן לסופרים שעברו רף השאלות מסוים. הסכום המינימלי לתשלום הוא 400 שקלים ותקרת התשלום היא כ–26 אלף שקלים. זמן קצר אחר כך פתחו סופרי הילדים במחאה: הסכום המשולם להם כתמלוגים נמוך יותר מהסכום המשולם לסופרים שחיברו ספרים למבוגרים. עניין זה התחבר לטענות על הדרתם של סופרי הילדים גם במתן פרסים ובחלוקת מענקים. מחאה זו הובילה לדיון בכנסת היום, אותו יזם ח"כ יהודה גליק.

אבל יותר מהצהרותיה של והבה שאשו, נחשפו בדיון נתונים מעוררי תמיהה באשר לחלוקת התמלוגים. מנהל מחלקת הספריות במשרד התרבות, בועז דהן, סיפר בדיון כי תקציב התשלום לסופרים עומד על כ–3 מיליון שקלים, סכום שלא גדל בשנים האחרונות, ונלקח לא מתקציב משרד התרבות כי אם מתקציב הספריות הציבוריות. הכספים הללו מחולקים בין כ–1,200 ל–1,800 סופרים בשפה העברית ובין כ–600 עד 1,200 סופרים הכותבים בערבית. 64% מתוכם ניתנים לסופרים למבוגרים והיתר לסופרי ילדים ונוער. בממוצע, עומד שכרו של כל סופר על 4 שקלים עד 6 שקלים לכל השאלה, ומחברי כל הסוגות, למעט ספרי מאמרים וספרי בישול, זכאים עקרונית לתגמולים.

נתון מתמיה במיוחד נגע לסיבה לשימוש במדגם בקרב ספריות והעדפתו על פני נתוני האמת שניתן לאסוף מכלל הספריות הציבוריות. לדברי דהן, סך כל ההשאלות עומד על 15 מיליון, נתון שפירושו הכנסה של 2 אגורות לסופר עבור השאלה. במסגרת עבודת הוועדה, אמר דהן, תיבחן מחדש דרך איסוף המידע וסקירה כלל ארצית של נתוני האמת תישקל. לשאלת יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, על פשר ההפרדה בתשלום התמלוגים בין סופרי מבוגרים וסופרי ילדים ונוער, השיב דהן כי מדובר היה בהחלטה היסטורית, שתיבחן אף היא במסגרת עבודת הוועדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ