גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

פרס ספיר לספרות הוענק הערב (ראשון) למיכל בן נפתלי עבור ספרה "המורה" (הוצאת כתר), כך הוכרז בטקס שנערך בנמל תל אביב. ההתרגשות וההפתעה שנשמעו בקולה כשעלתה לקבל את הפרס היו משותפות גם למרבית הנוכחים בקהל. שמותיהם של ננו שבתאי ויניב איצקוביץ' נזכרו שוב ושוב כמועמדים מובילים לפרס, והקהל באולם נדרש לנער את פירורי הבורקס מחיקו - נדמה כי מעולם לא יצגה תקרובת באירוע באופן נאמן כל כך את מצבה של תעשייה - ולהריע לבחירה הבלתי צפויה.

בן נפתלי נבחרה, על פי נימוקי השופטים, בזכות "סיפור בעל משמעות אתית, בקול חד-פעמי וצלול, צנוע אך אמיץ, אשר מאפשר מבט חדש על עצם אפשרותה של זהות לאחר אובדן". עם קבלת הפרס סיפרה בן-נפתלי כי לא היתה ילדה או נערה קוראת עד לתחרות שיזמה משפחתה כשהיתה בת 14, ומאז היא "נבלעה בעולם הקריאה". היא הודתה להוצאות הספרים עמן עבדה ולעורכיה.

היא סיפרה בהתרגשות כי לא העריכה שתזכה. "ניסיתי לרמוז על זה בנאום הזכייה שלי", אמרה, "הספר הראשון שלי יצא בהוצאת רסלינג והיה הספר הראשון של רסלינג, הייתי זרה לגמרי לעולם הפרסים. נדדתי לאט לאט והוצאתי שלושה ספרים בהוצאות שונות. אני מעריכה, נרגשת, זה לא מובן מאליו בשבילי".

בן-נפתלי סיפרה כי החלה את העבודה על כתב יד חדש ובתשובה לשאלה על הצורך בהכרה, ענתה כי חוותה שינוי גם בעניין זה: "כשיצא הספר הראשון שלי חייתי בפריז ורצו לראיין אותי אבל סירבתי להצטלם והכתבה לא פורסמה מעולם. לקח לי זמן להיכנס לעולם הזה, להבין את הצורך בהכרה ובדיאלוג. זה לקח לי זמן וזה שינה את הכתיבה שלי, שהפכה עם השנים לדיאלוגית יותר ויותר משוחחת".

מיכל בן-נפתלי, הערב בטקס פרס ספירצילום: אילן אסייג

"המורה" מספר את סיפורה של המורה אלזה וייס העריצה, הנוקשה, שמתאבדת בקפיצה מגג ביתה ומותירה חידה אחריה. תלמידתה, המספרת, מבקשת לפצח את החידה הזאת 30 שנה אחרי שניתנה לה. מי היתה אלזה וייס וכיצד היתה קשורה לכמה מהאירועים ההיסטורים הנפיצים ביותר במאה ה-20?

המדרכה מורקה מן הדם. נהרות גשם, זרנוקי מים ומנקי הרחובות חברו לקרצף את האריחים לאחר שסולק אחרון השיירים >>> קראו את הפרק הראשון של "המורה"

בנימוקים לבחירה בספר כתבו שופטי פרס ספיר: "בן-נפתלי עושה מעשה יצירה עדין ומאופק, החושף, בעדינות, בשקט ובפשטות, את עברה של אלזה, מניצולי הרכבת של קסטנר. וייס היא פליטה, מהגרת מהונגריה החיה בתל אביב ומקיימת אורח חיים סגפני. המספרת מתבוננת ממרחק 30 שנה במורתה המרוחקת ומפענחת את סוד קיומה. ביד מאומנת, בפעולה מדויקת וחדת הבחנה, ביכולת הפשטה ודמיון, מאפשרת בן-נפתלי לשרטט חוויות שהלשון מתקשה לתפוש. היא בוראת את סיפורה של המורה והיא עושה זאת בזהירות, באיפוק, תוך שהיא שואלת מה הוא המרחק הנכון לכתיבה על הזולת. בן-נפתלי כתבה סיפור בעל משמעות אתית, בקול חד פעמי וצלול, צנוע אך אמיץ, אשר מאפשר מבט חדש על עצם אפשרותה של זהות לאחר אובדן".

בן־נפתלי, ילידת 1963, כתבה דוקטורט על פילוסופיה צרפתית בת זמננו. לפני שהחלה לכתוב ספרי פרוזה היא פירסמה ספרי עיון. ספריה הקודמים הם "כרוניקה של פרידה: על אהבתה הנכזבת של הדקונסטרוקציה" (רסלינג, 2000), "הביקור של חנה ארנדט" (הקיבוץ המאוחד ומכון ון ליר, 2006), הנובלה "ספר, ילדות" (רסלינג, 2006), "על הפרישות: ארבע מסות" (רסלינג, 2009) והספר "רוח" (אחוזת בית, 2012). ב–2008 זכתה בן־נפתלי בפרס המסה הטובה ביותר של "הארץ", על המסה "על הצער".

לצדה של בן-נפתלי, נכללו ברשימה הקצרה השנה גם יניב איצקוביץ' על ספרו "תיקון אחר חצות" (הוצאת כתר), ננו שבתאי על "ספר הגברים" (הוצאת כתר), שמעון צימר על ספרו "לפעמים הבית הוא רוצח" (הוצאת אפיק) ומיה לוי־ירון על ספרה "אשה בשמלה ירוקה" (הוצאת הקיבוץ המאוחד). ועדת השיפוט השנה כללה את איל שגיא ביזאוי, מיה סלע, פרופ יערה בר און, ד"ר נטשה גורודינסקי, פרופ עדיה מנדלסון מעוז, פרופ אברהם בלבן והיו"ר עדנה קפלן הגלר.

"המורה": מיכל בן-נפתלי ממציאה שפה | ביקורת ספר

פרס ספיר, הנקרא על שמו של פנחס ספיר ומוענק מדי שנה על ידי מפעל הפיס, הוא הפרס הספרותי הנדיב ביותר הניתן בישראל, ונועד לעודד את היצירה הספרותית המקומית. הוא כולל כמה שלבים: שלב הרשימה הארוכה המכילה 12 כותרים, שכל אחד ממחבריהם מקבל 20 אלף שקלים; שלב הרשימה הקצרה, ובה חמישה סופרים הזוכים כל אחד ב–40 אלף שקלים; ושלב ההכרזה על הזוכה, שהיה הערב. פרס נוסף ניתן לסופר ביכורים: השנה היה זה איתן דרור־פריאר על ספרו "האצבעות על הגבעה" (עם עובד).

כל הסיבות שבגללן צריך לבטל את פרס ספיר | דעה

בחודש שעבר, הסופר ישי שריד, שהיה מועמד לפרס ספיר ברשימה הארוכה, הודיע כי יתרום את כספי הפרס, בסך 20 אלף שקלים, לאות מחאה על אי היבחרו לרשימה הקצרה לפרס, שנבעה, לדבריו, מטעמים פוליטיים. "כשאני מסתכל על הרשימה הקצרה, ברור שהם הוציאו במכוון את הספרים שיש בהם נגיעה כואבת לימינו, לחיינו, ואשר עלולים להיות במחלוקת", הסביר שריד ל"הארץ". "רק פחדנות והרוח הרעה הנושבת מלמעלה גרמו לכך ש'השלישי' לא יכלל ברשימה הקצרה".

מאז נוסד פרס ספיר זכו בו הסופרים חיים סבתו, דויד גרוסמן, גיל הר אבן, אמיר גוטפרוינד, דן צלקה, אלונה פרנקל, רון לשם, שרה שילה, צבי ינאי, יורם קניוק, חגי ליניק, שמעון אדף, נועה ידלין, ראובן נמדר ואורלי קסטל־בלום, שזכתה אשתקד על ספרה "הרומאן המצרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ