כך הצליחה הספרייה הלאומית לקנות את אחד האוספים החשובים של כתבי יד עבריים נדירים

ערכו של האוסף ירד לאחר שפריטים נבחרים מתוכו נמכרו בנפרד - בניגוד לרצונו של האספן המקורי. הספריה תקבל כ-80% מהאוסף, ואת היתר יחזיק האספן דוד יסלזון, שהשתתף ברכישה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגדת פרג, מ-1556
עופר אדרת

בתום משא ומתן ארוך ומורכב, רכשה בחודש שעבר הספרייה הלאומית את האוסף הפרטי הגדול ביותר של ספרים וכתבי יד עבריים, אוסף ספריית קרן הוולמדונה. האוסף, שכולל מעל עשרת אלפים ספרים וכתבי יד, מכיל פריטים נדירים ומיוחדים בני מאות שנים. שווי האוסף מוערך במיליוני דולרים, אך הספריה הלאומית לא פירסמה את המחיר ששילמה עבורו.

האוסף נבנה במשך כ-60 שנה בידי ג'ק לונצר, יהלומן בריטי יליד אנטוורפן, שמת בחודש שעבר, סמוך למכירת האוסף, בגיל 92. הוא כולל יצירות, אשר לפי הגדרת הספריה הלאומית, "משרטטות את תפוצת הדפוס העברי ואת הפצת התרבות היהודית ברחבי העולם".

בין הפריטים הנדירים בו: חומש מליסבון משנת 1491; אחד משני העותקים היחידים ששרדו מהגדה של פסח שהודפסה בפראג ב-1556; סידור אשכנזי שהודפס בוונציה על קלף ב-1549; ויותר מ-550 כרזות מכל רחבי העולם היהודי, שהודפסו בין המאה ה-16 למאה שעברה.

לונצר, שקרא לאוסף הספרים שלו על שם עיר איטלקית שנקשרה במשפחתו, רצה שהאוסף שלו יימכר במלואו. "אלה החברים שלי. אשמח אם יישמרו בצורה טובה ומכובדת", אמר לפני כמה שנים ל"ניו יורק טיימס". ואולם בשל המחיר הגבוה שדרש עבורו — שהגיע, לפי פרסומים שונים, ל–40 מיליון דולר — לא נמצא לו רוכש מתאים.

כרזת לימוד א"ב ב פרנקפורט 1650צילום: הספרייה הלאומית

לפני כשבע שנים העביר את האוסף לבית המכירות סותביס בניו יורק, בתקווה שיצליחו למכור אותו במכירה פרטית. זאת, לאחר שניסה למכור את האוסף לספריית הקונגרס בארה"ב, ללא הצלחה.

בשנים האחרונות, בהן סבל מדמנציה, מכרה הקרן המחזיקה באוסף שלו כמה פריטים נבחרים מהאוסף הזה במכירות פומביות, בניגוד לשאיפתו המקורית. כך, בסוף 2015 נמכרו הפריט היקר ביותר באוסף — תלמוד מהמאה ה-16 — תמורת כעשרה מיליון דולר.

בעקבות המכירה, ירד המחיר המבוקש על שאר האוסף, והבשיל המשא ומתן שניהלה הספריה הלאומית לרכישתו. הספריה חברה ברכישה לאספן הארכיאולוגיה, המטבעות והספרים דוד יסלזון, והתחלקה עמו בתשלום. ל"הארץ" נודע, כי הספריה תקבל את רובו של האוסף, בעוד שיסלזון, שחי בציריך ובירושלים, יקבל כ-20% ממנו.

המדיניות המוצהרת של הספריה הלאומית היא לא לחשוף את המחיר בו היא קונה פריטים במכירות פומביות ומאספנים, מחשש שהוא יעודד העלאת מחירים בקרב מוכרים בעתיד.

דוד בלומברג, יו"ר הספריה הלאומית, אמר בהודעה שהפיצה הספריה, כי האוסף הוא "תוספת היסטורית חשובה לאוסף כתבי היד והספרים היהודיים של הספריה". גורם המעורה בעסקה אמר ל"הארץ" כי "זה כנראה אוסף כתבי היד העבריים הפרטי הגדול ביותר בעולם", וציין כי מדובר באוסף "איכותי, מרהיב ויפהפה, שהושקע הרבה מאוד כסף בטיפול בו".

האוסף יישמר במשכן החדש של הספרייה הלאומית, שייפתח ב-2020, וחלקו יוצג שם לציבור הרחב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ