"הארץ"

שתי מלים שאמרה קליאן קונווי, יועצת בכירה בצוותו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, התבררו כמקדם מכירות יעיל במיוחד. בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" של רשת אן־בי־סי הסבירה קונווי כי דובר הבית הלבן אינו משקר, חס וחלילה, אלא פשוט מציין "עובדות אלטרנטיביות". די היה בכך להזכיר לקוראים רבים את המונח "שיחדש" מתוך יצירת המופת הדיסטופית "1984" של ג'ורג' אורוול, שזינקה למקום הראשון בטבלת רבי המכר של אתר אמזון. גם הקישור שעשו ברשת סי־אן־אן בין האמירה של קונווי לספר לא הזיק.

קונווי השתמשה בביטוי היצירתי כהגנה על דבריו של הדובר שון ספייסר, שקבע כי בהשבעת טראמפ נכח הקהל הגדול ביותר אי פעם באירוע מסוג זה — נתון הרחוק מן המציאות כרחוק הנשיא מטוהר מידות.

קונווי מדברת על "עובדות"קרדיט: NBC News

ב"1984", "שיחדש" היא גלגולה החדש של השפה האנגלית, אותה יצר השלטון במדינה הטוטליטרית שבה חי הגיבור. לפי הספר, מטרת שיחדש היא צמצום אוצר המלים של האזרחים, ויצירת מצב שבו הדיבור נעשה לפעולה גרונית אוטומטית ולא כזאת שמקורה במוח האנושי. "זה הכוח להשליט שתי דעות סותרות במוחו של אדם בו זמנית", במלותיו של אורוול.

אין זו הפעם הראשונה שתקרית פוליטית תרמה למכירות הספר. לפני שלוש שנים כיכב "1984" ברשימת רבי המכר בזכות אדוארד סנודן, שהדליף מידע סודי על תוכניות המעקב של הסוכנות לביטחון לאומי האמריקאית, אותה השווה ל"אח הגדול" — דמות המנהיג העליון בספר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ