אורות וצללים: ספרים חדשים על מורשת הנאורות ומתנגדיה

גדי טאוב ערך קובץ מאמרים על האופנים שבהם הצמיחה הנאורות את תפישת האדם המודרנית; זאב שטרנהל כתב ספר על לידתה של תנועת האנטי-נאורות, שהובילה ללאומנות ולפשיזם

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"Der Weimarer Musenhof", ציור של תאובלד פון אר מ–1860 המתאר את פרידריך שילר נואם בוויימאר בפניהם של גתה, הרדר, וילנד ואחרים
אבנר שפירא

"מהי נאורות? שאלה זו חשובה כמעט כמו השאלה מהי האמת, ואדם צריך להשיב עליה בטרם הוא נעשה נאור! ואף על פי כן, מעולם לא השיבו עליה" — כך התלונן הכומר יוהן פרידריך צלנר במאמר בירחון ברלינאי ב–1783 ופתח את הדלת לפולמוס אינטלקטואלי רב משתתפים ורב פנים, שהחל במאמרי תגובה של הפילוסופים בני זמנו משה מנדלסון ועמנואל קאנט ונמשך עד להוגים הפוסט־מודרנים בימינו.

שני ספרי עיון חדשים תורמים להנהרת הפולמוס. האחד, "הנאורות", קובץ מאמרים בעריכתו של גדי טאוב, התפרסם בסדרה חדשה על תולדות הרעיונות בהוצאת מוסד ביאליק. מחברי המאמרים, ובהם יוסי מאלי, מישל בוקובזה קאהן, ג'יימס שמידט ושמואל פיינר, מאירים את הדרכים שבהן הצמיחה הנאורות את תפישת האדם המודרנית בעולם המערבי, שיכללה את מדעי האדם והחברה והעמיקה את המחשבה המוסרית ההומניסטית.

עטיפת הספר "הנאורות"צילום: מוסד ביאליק
עטיפת הספר "אנטי-נאורות"צילום: עם עובד

בהקדמה לספר מטעים טאוב כי הבנת הפילוסופיה של הנאורות "רלוונטית לזמננו לא פחות משהיתה רלוונטית לזמן שבו נוצרה, שכן הנאורות נהפכה ממהפכה למסורת, והמסורת הזאת, המורשת הזאת, הן המשענת הרוחנית, המוסרית והפוליטית של השקפת העולם הדמוקרטית".

הספר השני מפנה מבט אל צלליו של עידן האורות: "אנטי־נאורות: מהמאה ה–18 עד המלחמה הקרה", ספרו של זאב שטרנהל, שהופיע בצרפתית ב–2006, תורגם עתה על ידי רפי קינן בספריית אופקים של הוצאת עם עובד. "המאה ה–18 ציינה לא רק את הולדת המודרניות הרציונליסטית אלא גם את הולדת האנטיתזה שלה", כותב שטרנהל. הוא מראה כיצד תנועת האנטי־נאורות, שדחתה את סמכות התבונה, את העמדות האוניברסליות ואת האוטונומיה של היחיד, הלכה והתבססה במאה ה–19 והובילה ללאומנות דורסנית ולמשטרים פשיסטיים במאה ה–20.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ