אבנר שפירא

הזמרת הישראלית מרגלית צנעני פסקה באחד משיריה כי "פה זה לא אירופה" ואף סיפקה הוכחה חותכת לקביעתה באופן השערורייתי שבו הגתה את הביטוי הגרמני הנפוץ "Auf Wiedersehen" (להתראות). ואולם, אם מניחים כי אירופה אינה רק יבשת גיאוגרפית או אתר היסטורי זרוע פורענות אלא גם מסורת תרבותית ורעיונית ענפה, שהתוקף שלה אינו כפוף לגבולות מדיניים ולהבדלים לשוניים, אפשר להבין מדוע שני כתבי עת ישראליים מבקשים לטעום מהמורשת הקונטיננטלית ולהאיר את זיקתה למציאות המקומית.

מחברות לפילוסופיה קונטיננטליתצילום: רסלינג
כתב העת "טבור" צילום: המרכז להיסטוריה גרמנית ע"ש ריכרד קבנר / האוניברסיטה העברית בירושלים

האחד הוא "מחברות לפילוסופיה קונטיננטלית", כתב עת חדש שגיליונו הראשון ראה אור בהוצאת רסלינג. בדברי הפתיחה מבהירה העורכת, רונית פלג, כי כתב העת מרחיב את מוטת כנפיו של הסמינר לפילוסופיה קונטיננטלית בתל אביב, הפועל מאז 2006, וכמוהו הוא מפגין מחויבות הן למחשבה הביקורתית הרדיקלית שצמחה באירופה במאה ה–20 והן לסוגיות ישראליות ומזרח־תיכוניות עכשוויות. הגיליון הראשון, המתמקד במושגים אסון והבטחה, דן בהגותם של הגל, פרויד, לוינס, ולטר בנימין ואחרים. עם מחברי המאמרים נמנים בין היתר מיכל בן־נפתלי, חיים דעואל לוסקי, עדי אופיר ועירן דורפמן.

כתב העת השני הוא "טבור", שעוסק בהיסטוריה, חברה, תרבות והגות של מרכז אירופה ומתפרסם במרכז קבנר להיסטוריה גרמנית באוניברסיטה העברית בירושלים. גיליונו השביעי, הזמין במהדורה אינטרנטית בלבד, מוקדש לרוע ונאציזם בספרות, במוזיקה ובכתיבת ההיסטוריה. הגיליון, בעריכת עופר אשכנזי ועדי ערמון, בוחן את עבודותיהם של תומאס מאן, חנה ארנדט, פרנץ נוימן, גרשם שלום ואחרים. בין מחברי המאמרים: עודד היילברונר, אביהו זכאי, אריה דובנוב ואמיר אנגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ