לרגל יום פטריק הקדוש: שני ספרים חדשים על אירלנד

אבנר שפירא
יום פטריק הקדוש בדבלין, שלשום. מבטים על התרבות והנופים של האי
אבנר שפירא

יום פטריק הקדוש, שנחגג שלשום (שישי) ומנציח את הקדוש המגן של אירלנד, מספק אמתלה רופפת כדי להפנות מבט לספרות העכשווית הנכתבת במולדתם של יוצרים בולטים כמו ג'ונתן סוויפט, אוסקר ויילד, ג'יימס ג'ויס, ג'ורג' ברנרד שו, ויליאם בטלר ייטס, סמואל בקט, אייריס מרדוק ושיימוס היני. שני רומנים מאת סופרים אירים בני זמננו, שתורגמו עתה לעברית בהוצאת פן וידיעות ספרים, מאירים את ההיסטוריה, התרבות והנופים של האי.

האחד הוא "תשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר", הרומן הרביעי של הסופרת הצעירה רות גיליגן (תרגום: שרון פרמינגר), שמתמקד בחיי הקהילה היהודית באירלנד. עלילת הספר, שפורסם באנגלית אשתקד, מתפצלת לשלושה צירים, שכל אחד מהם מתרחש בתקופה אחרת: בתחילת המאה ה–20, משפחה יהודית עוזבת את ליטא ומתכוונת להגר לאמריקה אבל ספינתה עוגנת בשוגג באירלנד; בשנות ה-50, נער יהודי אילם הכלוא במוסד לחולי נפש ליד דבלין רוקם חברות עם גבר הלפות בצלליה של אהבה נושנה; ובימינו, עיתונאית אירית החיה בלונדון מתבקשת על ידי בן זוגה להתגייר ונאלצת לבחון את שורשי תפישותיה.

הספר השני הוא "ארבעה מכתבי אהבה”, רומן הביכורים של הסופר והמחזאי ניל ויליאמס, שהופיע באנגלית ב–1997 (תרגום: רחל פן). הוא מתרחש על רקע נופיה הכפריים של אירלנד, וגיבורו הוא ילד שאביו חווה התגלות ועוזב את הבית כדי להקדיש את חייו לציור. בחלוף שנים, כאשר נודע לגיבור כי אביו שרף את עצמו ואת ציוריו, הוא חוזר למחוזות ילדותו בניסיון לאתר את הציור היחיד ששרד, ומתאהב שם באשה נשואה. הספר, העוסק בדת, גורל טרגי, נסים ואהבה, היה רב מכר בינלאומי ויעובד לסרט קולנוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות