תקופת הסצינה: שורת ספרי עיון חדשים על קולנוע

שני ספרים חדשים מאת אריאל שוייצר ופבלו אוטין בוחנים את הקולנוע הישראלי, ובקרוב תושק סדרה חדשה של ספרים על קולנוע, טלוויזיה ומדיה דיגיטלית

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי נשר בצילומי סרטו "החטאים"
אבנר שפירא

מדף ספרי העיון בעברית העוסקים בקולנוע, שהיה דליל באופן מסורתי, הולך ומתמלא באחרונה. "קולנוע ישראלי חדש", ספרו של אריאל שוייצר, שיצא בצרפתית ב–2013, תורגם עתה לעברית על ידי עדן גרבר (הוצאת כרמל).

שוייצר מנתח בו מגמות מרכזיות בקולנוע הישראלי מאז תחילת המאה ה–21, ובהן השינויים המוסדיים שהתחוללו מאז קבלת חוק הקולנוע, הקולנוע הנשי והלהט"בי וכן ייצוגים קולנועיים של רב־תרבותיות, יהדות, מחאה חברתית וטראומות ממלחמת לבנון הראשונה. לספר מצורפת אחרית דבר מאת הבמאי ארי פולמן.

צילום: הוצאת אסיה

הקולנוע הישראלי העכשווי נבחן גם ב"שיעורים בקולנוע: שיחות עם יוצרות ויוצרים ישראלים", ספרו של פבלו אוטין (הוצאת אסיה). תריסר היוצרים שעמם שוחח אוטין — ובהם טליה לביא, שלומי אלקבץ, אבי נשר, נדב לפיד, מיה דרייפוס ושמוליק מעוז — חושפים את אופני עבודתם ואת בחירותיהם האמנותיות, ומספקים מגוון מבטים על התרבות והחברה בישראל כיום.

לספריהם של שוייצר ואוטין תצטרף בקרוב סדרת ספרי עיון חדשה, "עומק שדה", שתראה אור בהוצאת עם עובד ובית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב. בסדרה, בעריכתם של רז יוסף, בועז חגין ואלי שאלתיאל, יופיעו ספרים של חוקרים ישראלים לצד תרגומים לחיבורים תיאורטיים פורצי דרך בתחומי הקולנוע, הטלוויזיה והמדיה הדיגיטלית, שלא היו נגישים עד כה בעברית.

הספר הראשון בסדרה, שייצא לקראת שבוע הספר הקרוב, הוא "עקבות ימים שעוד יבואו: טראומה ואתיקה בקולנוע הישראלי העכשווי" מאת נורית גרץ ורז יוסף, ואחריו יתפרסמו הספרים "אורות בומביי: פילוסופיה ושפה חזותית בקולנוע ההינדי הפופולרי" מאת רוני פרצ'ק ו"הפצע מתנת המלחמה: שדות הקרב של הקולנוע הישראלי" מאת ג'אד נאמן. עם הכותרים המתורגמים שיופיעו בסדרה נמנים ספרים שחיברו לורה מאלווי, חמיד נפיסי, הנרי ג'נקינס ודייוויד בורדוול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ