מת משורר המחאה הרוסי יבגני יבטושנקו, מחבר הפואמה "באבי יאר"

בפואמה מ-1961 התעמת יבטושנקו עם הכחשת חלקם של האוקראינים ברצח היהודים בשואה. ב-2007 ביקר בישראל והקריא את הפואמה ביד ושם. אמש מת מאירוע לב בגיל 84 בארה"ב

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יבטושנקו בביקורו בישראל, ב-2007
יבטושנקו בביקורו בישראל, ב-2007צילום: דודו בכר

המשורר הרוסי יבגני יבטושנקו, משורר המחאה האנטי-סטליניסטי, מת אמש (שבת) בגיל 84 מאירוע לב בארצות הברית. יבטושנקו מוכר במיוחד לקהל יהודי וישראלי בזכות הפואמה "באבי יאר" שפרסם ב-1961, ובה התייחסות ראשונה לחלקם של אוקראינים ברצח יהודים בשואה.

יבטושנקו נולד בסיביר ב- 1932בשם יבגני אלכסנדרוביץ' גאנגוס ובבגרותו אימץ את שם המשפחה של אמו. שני הוריו היו גיאולוגים והוא החל לפרסם מכתביו עוד בהיותו נער. אחרי מלחמת העולם השנייה וגירושי הוריו עבר להתגורר עם אמו במוסקבה. בין 1951 ל-1954 למד במכון גורקי לספרות. את ספר השירים הראשון שלו פרסם ב-1952 ושיר ממנו, ששמו בתרגום חופשי הוא "זה מה שקורה לי עכשיו", הולחן והושר ונעשה פופולרי. ב-1955 פרסם שיר נוסף, תלונה על הגבולות הסובייטיים ושנה אחר כך את השיר "תחנת חורף", שנחשב לשירו המשמעותי הראשון.

שנה אחר כך סולק יבטושנקו מאגודת הסופרים הסובייטיים לאחר שהואשם באינדיבידואליזם. נאסר עליו לצאת את גבולות המדינה, אבל בזכות הפופולריות הרבה שלו  ולחץ בינלאומי הותר לו לעזוב את המדינה ב-1963. עוד קודם לכן חיבר את "באבי יאר", פואמה שבה התעמת עם הכחשת חלקם של האוקראינים בטבח באוכלוסייה היהודית בקייב ב-1941 ועם האנטישמיות בברית המועצות. באותה השנה פרסם גם את "יורשי סטאלין", שיר מחאה פוליטי הגורס כי מורשת סטאלין לא נעלמה עם מותו ותחת שלטון חרושצ'וב.

ב-1991, אחרי נפילת הגוש הסובייטי, עבר יבטושנקו להתגורר בארצות הברית ושם לימד שירה רוסית ואירופית וקולנוע בכמה מוסדות לחינוך גבוה. ב-2007 ביקר בישראל, הקריא ב"יד ושם" את "באבי יאר" והעניק כמה הרצאות בערבי שירה שנערכו לכבודו. בראיון ל"הארץ" באותו ביקור סיפר יבטושנקו על חוויותיו כילד, נער ובוגר תחת השלטון הסובייטי וכיצד התחדד יצר הביקורת שלו כלפיו, עד שפרצה בשיריו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ