סילביה פלאת לפני התאבדותה: "טד יוז הכה אותי ורצה במותי"

במכתבים המתפרסמים כעת לראשונה, ששלחה המשוררת והסופרת לפסיכולוגית שלה, היא טוענת כי יוז התייחס אליה באלימות זמן קצר לפני ששמה קץ לחייה

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר זהר
איתמר זהר

המשוררת והסופרת סילביה פלאת טענה, במכתבים המתפרסמים כעת לראשונה, כי בעלה, המשורר טד יוז, הכה אותה ורצה במותה. על פי "גרדיאן", את 14 המכתבים כתבה פלאת בראשית שנות ה–60 לפסיכולוגית שלה, ד"ר רות בארנהאוס, שנים ספורות לפני ששמה קץ לחייה והיא בת 30.

המכתב הראשון מבין ה–14 נכתב ב–18 בפברואר 1960, האחרון שביניהם נכתב ב–4 בפברואר 1963, שבוע בדיוק לפני שפלאת התאבדה. המשוררת, שנולדה ב–1932 בבוסטון, נישאה למשורר הבריטי טד יוז ב–1956 ועברה להתגורר באנגליה. זה היה לאחר שכבר ניסתה להתאבד כמה פעמים וגם אושפזה בבית חולים פסיכיאטרי.

ד"ר בארנהאוס, שהחלה לטפל בה ב–1953, שמרה עמה על קשר גם אחרי שפלאת עזבה את ארצות הברית. בין השאר כתבה לה המשוררת, בשנת 1962, זמן קצר לאחר שעברה הפלה טבעית בהריון השני שלה ממנו, כי יוז הכה אותה. במכתב אחר שכתבה, גם הוא ב–1962, חשפה כי יוז אמר לה שהוא מייחל למותה. השניים התגרשו באותה שנה. ליוז היתה אז מאהבת, אסיה וויל (גוטמן), יהודייה שהתגוררה בצעירותה בישראל. שבע שנים לאחר מכן היא התאבדה עם בתם המשותפת, שורה (אלכסנדרה), בדיוק כפי שפלאת שמה קץ לחייה — באמצעות שאיפת גז.

על פי "טלגרף", המכתבים הוצעו למכירה בחודש שעבר ביריד ספרים עתיקים בניו־יורק. הרייט רוזנסטיין, שלדבריה קיבלה אותם מד"ר בארנהאוס בשנות ה–70, לצורך כתיבת ביוגרפיה של פלאת שלא הושלמה, נעזרה באספן קן לופז כדי למכור אותם ביריד.

המכתבים הוצעו, לצד ראיונות מוקלטים עם פלאת וטיוטות שכתבה, תמורת 875 אלף דולר. עם זאת איש בסופו של דבר לא הצליח להניח ידו עליהם משום שראשי סמית קולג' במסצ'וסטס, שבו למדה פלאת בשנות ה–50, הגישו תביעה נגד רוזנסטיין בטענה שהמסמכים שייכים להם. המכירה הופסקה והדבר מצוי כעת בבירור משפטי.

בין ספריה של פלאת נמנים הרומן האוטוביוגרפי "פעמון הזכוכית" וקובצי השירה "אריאל ושלוש נשים" ו"הקולוסוס". ב-2003 יצא הסרט העלילתי "סילביה" שביימה כריסטין ג'פס. גווינת פאלטרו גילמה בו את דמותה של פלאת. דניאל קרייג היה בתפקיד טד יוז.

יוז מת בשנת 1998, בהיותו בן 68. לו ולפלאת נולדו שני ילדים — הציירת והמשוררת פרידה יוז, והביולוג הימי ניקולס יוז שהתאבד בשנת 2009. קרול יוז, אלמנתו של טד, אמרה אתמול בהודעה שפירסמה כי הטענות נגדו העולות במכתבים שפורסמו "אבסורדיות ומזעזעות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ