מת מחבר הספר "זן ואמנות אחזקת האופנוע", רוברט מ' פירסיג

פירסיג, שמת בגיל 88, פירסם רק שני ספרים. "זן ואמנות אחזקת האופנוע" נדחה בתחילה על ידי עשרות הוצאות אך הפך לרב מכר בינלאומי ולאחד המנסחים של העידן הפוסט־היפי באמריקה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

הסופר האמריקאי רוברט מ' פירסיג, מחברו "זן ואמנות אחזקת האופנוע", מת אתמול (שני) בביתו במיין והוא בן 88. המו"ל שלו, ויליאם מורו, מסר בידיעה שהתפרסמה ב"ניו יורק טיימס" כי בריאותו של הסופר הידרדרה לאחרונה, עד למותו.

פירסיג, שנולד במינסוטה, פירסם רק שני ספרים — "זן ואמנות אחזקת האופנוע: מסע בעקבות ערכים" ב–1974 וספר ההמשך שלו, "לילה: חקירה על אודות המידות" ב–1991— אבל היה די בהם, ובמיוחד בראשון, כדי להפכו לסנסציה עולמית. הספר הראשון, שתיאר מסע של אב ובן על גבי אופנוע, הוא ספר פילוסופי, המבוסס על הביוגרפיה של הסופר וכתוב בגוף ראשון.

פירסיג עובד על אחזקת אופנוע ב-1975צילום: /אי־פי

כמו "פידרוס" גיבורו, גם פירסיג אובחן כחולה נפש, התאשפז בבתי חולים ועבר טיפולים בנזעי חשמל. הוא אובחן בגיל צעיר כמחונן בעל מנת משכל חריגה, ולמד באוניברסיטת מינסוטה, באוניברסיטת שיקגו ובאוניברסיטה ההינדית בבנארס, הודו. מנישואיו הראשונים נולדו לו שני בנים — כריס, שעל דמותו מבוססת דמות הבן ב"זן ואמנות אחזקת האופנוע", וטד. בתו נל נולדה מנישואיו השניים, אחרי מותו של כריס בשוד אלים ב–1979.

"זן ואמנות אחזקת האופנוע" נדחה בתחילה על ידי עשרות הוצאות לאור אך עם פרסומו היה לרב מכר שמכר מיליוני עותקים ותורגם ל–27 שפות. ב"ניו יורק טיימס" צוין כי מקומו של הספר ברשימות רבי המכר נשמר לאורך עשור וכי הוא היה ממנסחי השינוי הרוחני והתודעתי של שנות ה–70 והעידן הפוסט־היפי. "מחקר עמוק, מגושם לפרקים, של אמריקה שאחרי מלחמה", קרא לו בביקורת שהתפרסמה בשעתו מבקר "ניו יורק טיימס" ג'ורג' סטיינר, שהשווה אותו ל"מובי דיק" כיצירה אמריקאית גדולה ומקורית. הספר תורגם לעברית על ידי יהודה רגבים (זמורה ביתן מידן, 1978), והספר "לילה" תורגם על ידי יותם ראובני (ספרית מעריב, 1993).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ