יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

התאחדות הוצאות הספרים הודיעה היום (ראשון) כי לא תקיים השנה את אירועי שבוע הספר בכ–35 יישובים והתנחלויות, לטענתה משום שמשרד התרבות סירב לתמוך באירועים ב–150 אלף שקלים, כפי שעשה מאז 1999. בשל כך ייערכו השנה אירועי שבוע הספר של ההתאחדות בין ה–7 ל–17 ביוני בירושלים, בתל אביב ובראשון לציון בלבד. בין היישובים שבהם נערכו האירועים בשנים קודמות ובמתכונת מצומצמת נמנים קרית מלאכי, אשקלון ומזכרת בתיה. במשרד התרבות טוענים כי ביקשו מההתאחדות לערוך את אירועי שבוע הספר בשיתוף הספריות הציבוריות ביישובים השונים תוך הגדלת סכום התמיכה, אך זו סירבה.

מנכ"ל התאחדות הוצאות הספרים, אמנון בן שמואל, סיפר ל"הארץ" כי בעבר נהג המשרד להעביר להתאחדות סכום בסך 150 אלף שקלים בעבור אירועים אלו. לדבריו, לקראת האירועים השנה הציעו לו גורמי המקצוע במשרד לערוך את אירועי שבוע הספר בשיתוף הספריות הציבוריות ביישובים השונים, כך שהסיכומים התקציביים ייערכו בין ההתאחדות לבינן. "המהלך אינו בר ביצוע", הוסיף בן שמואל, "בחלק גדול מהיישובים אין בכלל ספרייה ציבורית. מבחינת המשרד זה היה ניסיון לצאת ידי חובה". להערכתו, אי ההשתתפות של המשרד באירועים תגרום גם לקיצוץ באירועי שבוע הספר לילדים בערים הגדולות. "זה כואב שנצטרך לגדוע את המפעל שפיתחנו", אמר, "סכום התמיכה נשאר כשהיה בעבר, אולם מעולם לא ויתרנו, תמיד השתמשנו במשאבים הדלים שלנו כדי לכסות את ההפרש. בלי ההשתתפות של משרד התרבות לא נוכל לערוך את האירועים".

אל דבריו הצטרפה יו"ר התאחדות המו"לים ומו"ל הוצאת שוקן, רחלי אידלמן, שאמרה ל"הארץ" כי "אין דבר כזה שיתוף פעולה עם הספריות. אנחנו שולחים אנשים שבאים עם ספרי המו"לים אל היישובים המרוחקים בפריפריה".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "המשרד בראשות השרה מירי רגב דוגל בחיזוק משמעותי של הפעילות לעידוד הקריאה בפריפריה, ולפיכך דרש מהתאחדות הוצאות הספרים לקיים השנה את פעילות שבוע הספר במסגרת פעילות הספריות, תוך הגדלת סכומי התמיכה ומספר מוקדי הפעילות. לצערנו בחרה ההתאחדות, שהיא גוף פרטי הפועל למטרות רווח, לוותר על הפעילות כפי שהוצעה לה במסגרת זו והיא מתעקשת שהמשרד ימשיך ויתמוך באירוע המסחרי, מה שאינו תפקידו של משרד התרבות והספורט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ