אחרי ביטול שבוע הספר בפריפריה, רגב העבירה תקציב שאי אפשר לנצלו

משרד התרבות הודיע היום כי יקצה 3.75 מיליון שקלים לאירועי ספרות במסגרת חודש הקריאה ושבוע הספר. אבל לנוכח עיתוי ההודעה, ספק אם אפשר יהיה לנצל את התקציב השנה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

יממה אחרי הודעת התאחדות המו"לים על ביטול ירידי שבוע הספר ברחבי הארץ בהפקתו, בשל אי העברת התמיכה ממשרד התרבות, משיב משרד התרבות בהודעה דרמטית משל עצמו. על פי הודעת המשרד היום (שני), הוא יהיה אחראי לאירועי ספרות מורחבים במסגרת שבוע הספר וחודש הקריאה ב–60 מקומות ברחבי הארץ. המשרד הודיע על העברת תקציב בגובה 3.75 מיליון שקלים לצורך כך, מהם 700 אלף שקלים להפקת ירידי ספרים; לדברי המשרד, מדובר בתקציב הגדול פי ארבעה מזה שהועבר עד כה למטרה זו. אלא שאי אפשר שלא לתהות מה פשר ההודעה ובעיקר מהי מידת ההיתכנות והיישום שלה, בעיתוי זה, כאשר חודש הקריאה אמור להיות כבר בעיצומו, וכאשר שבוע הספר ייפתח בעוד פחות מחודש.

אתמול הודיעה התאחדות המו"לים כי מכיוון שתקציב משרד התרבות לקיום ירידי שבוע הספר בפריפריה ובהתנחלויות לא הועבר, תהא זו השנה הראשונה זה 18 שנה שבה יצומצמו האירועים לשלוש ערים בלבד — תל אביב, ירושלים וראשון לציון. שבוע הספר העברי, המתקיים זה 56 שנים, הוא בעיקרו יריד בן עשרה ימים שבו הוצאות הספרים מאפשרות רכישה מוזלת של כותרים בנגישות גבוהה בחלקי הארץ השונים, במסגרת מכירה בדוכנים. עם השנים נהפך היריד מאירוע מסחרי בעיקרו לאירוע תרבות בפריסה רחבה, שלצדו מתקיימת פעילות ענפה בספריות ברחבי הארץ, לרבות מפגשים עם סופרים.

השרה מירי רגב בשבוע הספר בתל אביב, 2016צילום: תומר אפלבאום

בתגובה להודעת ההתאחדות טענו במשרד התרבות כי ביקשו ממנה לערוך את האירועים השנה בשיתוף הספריות הציבוריות, תוך הגדלת סכום התמיכה, וכי ההתאחדות סירבה לכך. הערב התראיינה בעניין ראשת מינהל התרבות, גלית והבה־שאשו, והבהירה כי תנסה לפעול למצוא פתרונות לבעיה שנוצרה ולהעביר כספים לטובת האירועים. זמן מה אחר כך הודיע המשרד כי יפיק בעצמו את האירועים תוך העברת תקציבים מוגדלים.

אלא שבדיקת "הארץ" מעלה תמונה מעוררת תמיהות. אמנון בן שמואל, מנכ"ל התאחדות הוצאות הספרים, הסביר בתגובה כי "מאז 1999 החל משרד התרבות להשתתף במימון הירידים בפריפריה כדי לאפשר להתאחדות להוסיף נקודות יישוב רבות ככל הניתן. בהתאחדות השתדלו בכל אותן שנים להגיע ליישובי פריפריה /בהם לא קיימות ספריות ציבוריות. בשנים האחרונות, מתוך יותר מ–40 יישובי פריפריה, ב–26 מהם לא קיימות ספריות ציבוריות". בן שמואל תהה אם משרד התרבות מתכוון להציב דוכני ספרים ביישובים השונים ולמכור בהם ספרים — כך שיתחרה בהתארגנות המאוחדת של הוצאות הספרים השונות בארץ — וכיצד מבחינה טכנית יתקיימו אירועים לקידום ספרות ומכירת ספרים מוזלת ביישובים שבהם אין ספרייה עירונית.

אלא שנדמה שבן שמואל מקדים את המאוחר שכן, למרות הודעת המשרד על העברת 1.5 מיליון שקלים לטובת פעילויות חודש הקריאה, עד לרגע זה לא העביר משרד התרבות לספריות הציבוריות את התקציב הנדרש לקיומם. יו"ר איגוד מנהלי הספריות הציבוריות בישראל, תרצה שקד־כהן, המכהנת גם כמנהלת ספריית כפר יונה, אישרה ל"הארץ" כי הודעה רשמית על העברת התקציב הדרוש לאירועים, המתקיימים במאי וביוני, נמסרה לספריות רק דקות לפני פרסום ההודעה. "הודיעו לנו מעכשיו לעכשיו אבל לצערי מאוחר מדי והספריות לא תוכלנה להיערך לקיום האירועים", אמרה. "החודשים מאי ויוני כבר סגורים מבחינתנו ואני לא יודעת איך נוציא לפועל את האירועים שהכריזו עליהם. כל ההתנהלות של מחלקת הספריות במשרד התרבות מבולבלת, לא בתקשורת עם השטח, ואנחנו באי ודאות גדולה. רק בשבוע שעבר קיבלנו את התקציב לפעילות הרבעון השני של השנה. קיבלנו הודעה רשמית מראשת מינהל התרבות שהכסף יועבר, אבל אין לנו מושג מתי".

דברים אלה מעמידים באור משונה את הודעת השרה רגב. "בהלימה לחזון הצדק התרבותי, אירועי שבוע הספר וחודש הקריאה יתקיימו בתקציב מוגדל ויביאו לידי ביטוי את עקרונות עידוד הקריאה ומרכזיותם של הספריות והספר בעם ישראל", צוטטה רגב בהודעת משרדה. "אני מזמינה את הקהל הרחב ליהנות מירידי ספרים, מספריות משופעות בפעולות תרבות ומעשייה מגוונת במרחבים הציבוריים במהלך שבוע הספר וחודש הקריאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ