רגב מבטיחה לקיים את שבוע הספר בפריפריה, המציאות מציבה כמה שאלות קשות

המשרד הודיע אתמול כי יקצה 3.75 מיליון שקל לאירועי שבוע הספר, כולל בספריות ובירידים בפריפריה, אבל בשטח לא רואים כסף ולא מבינים איך זה יקרה בזמן הקצר שנותר

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

משרד התרבות הודיע אתמול כי יממן ויפיק בעצמו את אירועי שבוע הספר וחודש הקריאה, אבל יום אחרי ההודעה וכשלושה שבועות לפני תחילת שבוע הספר, כלל לא ברור כיצד יקרה הדבר.

כזכור, ביום ראשון הודיעה התאחדות המו"לים, הגוף היוזם והמפיק את האירועים, כי לא תקיים אותם השנה ב–40 מוקדים בפריפריה ובהתנחלויות, כפי שנעשה מאז 1999. זאת משום שבניגוד לשנים קודמות משרד התרבות לא העביר את חלקו במימון האירוע, בסך 150 אלף שקלים. אחרי שהתאחדות המו"לים הבהירה כי אירועי שבוע הספר יתקיימו רק בתל אביב, ירושלים וראשון לציון — הודיע אתמול המשרד כי החליט להפיק בעצמו את האירועים, בספריות הציבוריות, בירידים ובאירועים מחוץ לספריות. מהמשרד נמסר כי יוקצו 3.75 מיליון שקלים לטובת כלל אירועי שבוע הספר וחודש הקריאה. מבחינת משרד התרבות, הסכום המובטח הזה גבוה בהרבה ממה שהקצה המשרד בשנים קודמות לאירוע, שהוא מסחרי ביסודו.

שבוע הספר 2016 בכיכר רבין בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

אלא שכבר אתמול צצו סימני שאלה בנוגע ליכולת לממש זאת: אמנון בן שמואל, מנכ"ל התאחדות ההוצאות לאור, תהה כיצד והיכן יתקיימו האירועים ביישובים שבהם אין כלל ספרייה ציבורית. יו"ר איגוד מנהלי הספריות הציבוריות בישראל, תרצה שקד־כהן, אישרה כי הודעה רשמית על העברת הכספים הדרושים לקיום אירועי חודש הקריאה, הנפתחים בדרך כלל בתחילת מאי ונמשכים ביוני, הועברה רק דקות לפני שהוציא המשרד לתקשורת את ההודעה בנושא. הכספים עליהם הודיע המשרד, בסך 1.5 מיליון שקלים, אמרה שקד־כהן, עדיין לא הגיעו וממילא לא יהיה די זמן כדי להפיק את אירועי חודש הקריאה.

כעת עולות תהיות נוספות: מבירור של "הארץ" בקרב כמה מהוצאות הספרים עולה כי משרד התרבות לא פנה לאף אחת מהן לצורך שיתוף פעולה. בהתאחדות המו"לים אמרו כי גם אליהם לא פנו ממשרד התרבות. לפיכך לא ברור כיצד יוציא המשרד לאור את התוכניות, כאשר אפילו מינוי מפיק שיפקח על האירועים ועל הוצאתם לפועל מצריך מכרז, עניין שדורש זמן.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "משרד התרבות מיומן בהפקתם של אירועי חודש הקריאה ומבטיח לקהל הרחב תפריט תרבותי עשיר ומגוון שיכלול ירידי ספרים בפריסה רחבה במיוחד בכל רחבי הארץ. ראשת מינהל תרבות והממונה על הספריות נפגשים עם איגוד מנהלי הספריות כדי לקדם  ולהעשיר את התפריט התרבותי בחודש הקריאה.

יונתן יביןצילום: אשר בן יאיר

גם אם באורח פלא יועבר הכסף המובטח בסד הזמן הצר שנותר, הסופר והעיתונאי צור שיזף טוען כי מי שירוויח ממנו יהיו רק ההוצאות הגדולות: "שבוע הספר הוא דרכן של ההוצאות הבינוניות והקטנות להרוויח משהו. לשרוד. הסופרים ממילא מרוויחים מזה מעט כי זה תמיד מבצע שבא על חשבון הסופר. הרשתות לא צריכות את שבוע הספר כי אצלן שבוע הספר כל השנה. ולכן, עם קיצוץ שבוע הספר במתכונתו הישנה, נשאלת השאלה: מי בכל זאת מרוויח מהכסף שנוסף פתאום? הרי ההוצאות הקטנות והבינוניות כבר לא יספיקו להציב את הדוכנים שפתאום צץ כסף בשבילם. רק הרשתות, הוצאות הספרים הגדולות, הדואופול, יוכלו לזכות במכרז המהיר ולפרוש בבת אחת את ספריהן, לכן אני מנחש שהן יהיו המרוויחות הגדולות. כמו שהרוויחו ממעיכתן של הסופרים, ושל ההוצאות הקטנות והבינוניות, עם ביטולו של חוק הספרים שייצב את השוק בזמן המועט שפעל".

הסופר יונתן יבין אמר היום: "מאז כניסת השרה רגב לתפקידה, מתנהל נגד הספרות והעוסקים בה מסע הרסני ודורסני, שתחילתו בביטול חוק הספרים והמשכו בהלנת התמלוגים מהספריות. כעת מגיע ביטול שבוע הספר בפריפריה ותרופות הפלא הבלתי־ישימות שהמשרד מנסה לשווק, רק כיוון שהתעוררה ביקורת ציבורית רחבה. מתברר שגם הפריפריה היא אויבת הממסד, זה שמוכר את עצמו כמגינה ומושיעה. כל מי שמכיר את ההזנחה הפושעת שמתחילה 10 ק"מ מתל אביב, לא צריך להיות מופתע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ