נעה שפיגל
נעה שפיגל

על רקע הפגיעה בהיקף האירועים של שבוע הספר בפריפריה, פעילים חברתיים וסופרים מחיפה החליטו לקיים את האירוע בפורמט משלהם בעיר, בצורה עצמאית, לאחר כמעט עשור שבו הוא לא התקיים בחיפה. הפעילים הצליחו לרתום לטובת עניין גם את עיריית חיפה ולקבל תקציב לאירוע.

"שבוע הספר העברי פתאום הפסיק בחיפה לפני כמה שנים, לפני שזה הופסק היו אירועים מאוד יפים", אמר ל"הארץ" נפתלי בלבן־אוברהנד, חבר ועד הנהלת אגודת הסופרים העבריים ומזכיר סניף חיפה והצפון שלה, שנמנה עם יוזמי האירוע. לדבריו, בשנים האחרונות התקיים בעיר "שוק קרא תן" שבמסגרתו הופיעו גם סופרים, אבל זה היה בעיקר הפנינג של ילדים. לפני כמה שבועות הוא פגש את הפעיל החברתי ניר שובר, מבעלי רשת "היינה קיוסקפה" בעיר, וזה סיפר לו כי גם הוא חשב על רעיון דומה. יום לאחר מכן כבר התקיימה ישיבה ראשונה בנוכחות כמה יוצרים שהתגייסו ליוזמה והחלה חלוקת התפקידים.

שובר סיפר שלפני שנתיים הוא חשב על הרעיון וכתב אותו בטור אישי במקומון החיפאי "כלבו". "בטור הזה סיפרתי על החלום שלי להחיות את שבוע הספר כמו שכשהיינו ילדים", אמר. "בשנתיים האחרונות אני פעיל רשתות ובודק את דעת הקהל, הבנתי שיש מאות אנשים בחיפה ששבוע הספר חסר להם. יש פה דור שלם ילדים שגדל בלי אהבה לספר".

אחרי כמה פוסטים בפייסבוק ומכתב רשמי לעירייה עם העתק לשרת התרבות, מירי רגב, שובר הוזמן ביום חמישי שעבר לעירייה לפגישה, ובסיומה כבר התבשר על תקצוב האירוע ביותר מ–50 אלף שקלים וסיוע בכל מה שיידרש. "השגנו את מה שרצינו דרך הרשתות החברתיות", אמר. הוא הוסיף כי הופתע מאוד מהיחס החיובי של העירייה ליוזמה. "הייתי בטוח שיגלגלו אותי מכל המדרגות, החיבוק הזה לתרבות הוא לא מובן מאליו, הוא שם את האינטרסים הפוליטיים בצד". בנוסף, בעקבות שיחות עם מירב בן נון, המארגנת הקהילתית של קהילת יד ביד בחיפה, הוחלט כי האירוע יקרא "שבוע הספר החיפאי" ולא העברי, ויכלול גם את הסופרים הערבים שגרים בחיפה. לדברי היזמים, בחיפה גרים לפחות 40 סופרים יהודים וערבים.

האירוע יתקיים במשך יומיים במקביל לתחילתו של שבוע הספר בארץ, בתאריכים 8–7 ביוני, בגן שמואל במרכז הכרמל בחיפה, וצפוי לכלול דוכנים של ספרים לצד הופעות של להקות מקומיות. פרט לאירוע יתקיימו גם שני אירועים שהעירייה תיכננה מראש — פסטיבל מספרי סיפורים ושוק קרא תן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ