אבנר שפירא

בעוד ביוגרפים של דונלד טראמפ מלקטים אינספור פיסות מידע למחקריהם העתידיים ומתקשים לעת עתה להבחין בין עיקר, טפל וטפל מאוד, שני ספרים חדשים באנגלית מתמקדים באחד מקודמיו במשרד הסגלגל בבית הלבן — ג'ון פיצג'רלד קנדי —ומבקשים להאיר את האדם שמאחורי המיתוס.

שני הספרים התפרסמו לקראת יום הולדתו ה–100 של קנדי, שיחול ביום שני בשבוע הבא, 55 שנה אחרי שמרילין מונרו לבשה שמלה נוצצת ושרה לכבודו "יום הולדת שמח, אדוני הנשיא" באירוע חגיגי במדיסון סקוור גרדן שבניו יורק.

"The Road to Camelot: Inside JFK’s Five-Year Campaign“, ספרם של העיתונאים תומאס אוליפנט וקרטיס וילקי (הוצאת סיימון אנד שוסטר), מנתח את הקמפיין הממושך לנשיאות שניהל קנדי לפני היבחרו לתפקיד ב–1960 — החל בניסיונו הכושל להתמנות למועמד הדמוקרטים לסגן הנשיא ב–1956 ועד לבחירות שבהן גבר על ריצ'רד ניקסון ושינה את דפוסי ההתמודדות בפוליטיקה האמריקאית.

"The Afterlife of John Fitzgerald Kennedy: A Biography", ספרו של ההיסטוריון מייקל ג'יי הוגאן (הוצאת אוניברסיטת קיימברידג'), הוא ביוגרפיה לא שגרתית, הסוקרת לא רק את מה שעשה גיבורה בחייו אלא בעיקר את מה שנקשר בשמו לאחר מותו. הוגאן בוחן את מקומו של קנדי בזיכרון הקולקטיבי של אמריקה. הוא מראה כיצד הדימוי שקנדי ניסה לבנות לעצמו כמנהיג הרואי, מתקדם, כריזמטי ומקנה ביטחון ואופטימיות התבסס והתמצק בעקבות הטראומה התרבותית של ההתנקשות בו ב–1963 ובעקבות מאמציה של סוכנת הזיכרון העיקרית שלו - אלמנתו, ג'קלין קנדי־אונאסיס.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ