זוכה פרס ירושלים: הסופר הנורווגי קרל אובה קנאוסגורד

קנאוסגורד, הידוע בעיקר בזכות האפוס האוטוביוגרפי הרחב "המאבק שלי", יקבל 10,000 דולר בטקס חלוקת הפרס ביריד הספרים בירושלים בחודש הבא. בין זוכי הפרס בעבר: איאן מקיואן והרוקי מורקמי

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

פרס ירושלים יוענק השנה לסופר הנורווגי קרל אוּבֶה קְנַאוּסְגוׁרְד. קנאוסגורד, הידוע במיוחד בעקבות "המאבק שלי", אוטוביוגרפיה בת שישה כרכים על חייו וחיי האהבה שלו, יקבל את הפרס במסגרת יריד הספרים הבינלאומי בעיר. הפרס ניתן על ידי ראש העיר ירושלים לסופר המבטא בכתביו את חירות האדם בחברה, והוא כולל מענק בסך 10,000 דולר.

היריד בירושלים, שנוסד ב–1963 ומתקיים אחת לשנתיים, ייערך השנה לראשונה במקביל לשבוע הספר, בין התאריכים 11–15 ביוני. היריד ייערך השנה לראשונה בשיתוף פעולה עם התאחדות המו"לים ויתארחו בו סופרים מקומיים דוגמת מאיר שלו, א"ב יהושע, דורית רביניאן ואחרים, לצד סופרים זרים כמו פיליפ קלודל, סשה בתיאני, ולטר הוגו מאי, דבורה ליפשטדט, יאן פטר ברמר ואחרים. הסופרים, ולצדם כ–300 מו"לים זרים ומקומיים, יקיימו אירועי ספרות כמו סדנאות כתיבה, פעילויות לילדים ומפגשים פומביים, שייערכו בכמה מוקדים בבירה.

קרל אובה קנאוסגורדצילום: Thomas Waagstroem

האירוע המרכזי ביריד הוא הענקת פרס ירושלים, שבו זכו בעבר סופרים נודעים כמו איאן מקיואן, מריו ורגס יוסה, הרוקי מורקמי, סוזן זונטג וג'"מ קוטזי. לפני שנתיים זכה בפרס איסמעיל קאדרה האלבני.

הזוכה הפעם, קנאוסגורד, יליד 1968, זכה בתהילה ספרותית מיד עם צאת ספר הביכורים שלו ב–1998, אז הוענק לו פרס המבקרים בארצו. הוא חיבר ופירסם עוד כמה רומנים אבל זכה לעיקר פרסומו בזכות האפוס "המאבק שלי", שכרכיו השונים החלו לצאת ב–2009 (שניים מהם תורגמו עד כה לעברית על ידי דנה כספי, בהוצאת מודן: "מוות במשפחה" ו"גבר מאוהב").

הפרויקט הספרותי הזה תואר כמאורע תרבותי וספרותי. המבקר הישראלי אריק גלסנר כתב עליו כי "חלק מהסיבה שהרומנים של קנאוסגורד הם סנסציה ספרותית ברחבי העולם נובע מהריאליזם המיקרוסקופי המרשים שלהם" והוסיף כי "זה ספר נדיר, לא רק באיכויותיו אלא בפתרון העקרוני שהוא מציע לספרות בעידן הזה". איריס לעאל כתבה על הפרויקט ב"מעריב" כי הוא "סוציאליסטי במהותו. מזמין את הקורא לגלות בתוכו את קרל אובה הילד, האבא מרוט העצבים אך האוהב, הגבר המאוהב והבעל הלכוד. הוא כותב את היומן שכל אחד מאיתנו היה יכול לכתוב אילו היה קשוב וכפייתי כל כך בנוגע לחייו".

טקס הענקת הפרס לקנאוסגורד, שיתקיים ביומו הראשון של היריד, יהיה סגור לציבור, בשונה מיתר אירועי היריד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ