ספר חדש של ג'.ר.ר טולקין פורסם לראשונה, 100 שנים אחרי שנהגה

טולקין, הידוע כמחבר "ההוביט" ו"שר הטבעות", הגה את הסיפור "ברן ולות'יאן" בעקבות חוויותיו כחייל במלחמת העולם הראשונה. הסיפור נערך על ידי בנו כריסטופר, ויוצא כעת לאור

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

סיפור שהגה הסופר הבריטי ג'. ר. ר. טולקין יוצא היום למכירה בבריטניה, מאה שנים אחרי שנהגה. הסיפור "ברן ולות'יאן" (Beren and Luthien), המוכר למעריצי טולקין הרבים גם בשם "האגדה על ברן ולות'יאן", נהגה כנראה אחרי שובו של הסופר, מחבר "ההוביט" ו"שר הטבעות", משירותו כחייל במלחמת העולם הראשונה. אף שהוא מתאר את סיפור אהבתם של ברן בן האנוש והאלפית לות'יאן, הוא מתואר כ"סיפור אישי ביותר", המבוסס על חוויותיו מהמלחמה ועל אהבתו של טולקין לאשתו אדית'.

את הסיפור, שכמה גרסאות שלו נכתבו בעבר בצורת פואמות וסיפורים, ערך בנו של טולקין, כריסטופר טולקין בן ה- 92. על פי דיווח של הבי-בי-סי בעניין, הסיפור המקורי, שהפך לימים לחלק מספרו של טולקין "הסילמריליון", השתמר בכמה גרסאות בעזבונו של טולקין האב, שנמצא בידי בנו. הספר החדש מציג את האופן בו השתנה הנרטיב בגרסאות השונות. הוא אויר בידי אלן לי, שזכה באוסקר על עבודתו בגרסה הקולנועית לשר הטבעות, אותה ביים פיטר ג'קסון. 

על פי גרסת הסילמריליון, המאוחרת שבין הגרסאות, ברן היה הניצול האחרון לקבוצה המתנגדת למורגות', השליט האפל, אחרי הקרב בו השתלט על הארץ התיכונה. ברן נמלט לדוריאת' שבשליטת האלפים, שם הוא פוגש בלות'יאן, אלפית בת מלוכה שלה חיי נצח. אלא שאביה של לות'יאן מסרב לזיווג בין השניים ומטיל על ברן, כתנאי לאיחוד עם בתו, להשיב את אחד הסילמרילים: התכשיטים שגנב מורגות' מהאלפים. בדרכו להשגת המשימה חובר ברן לבני ברית, לוחם בקרבות מדממים ומאבד כמעט את כל חבריו. גם לות'יאן, המנסה להצטרף לאהובה, חווה זוועות בדרכה לאיחוד עמו, שאמנם קורה בסופו של עניין.

על פי ג'ון גארת', מומחה לכתביו של טולקין ששוחח עם הבי-בי-סי, כתיבת הסיפור היתה עבור טולקין כ"גירוש שדים" עם שובו מהמלחמה. "טולקין שב כשחרדות המלחמה בתוכו. הוא איבד את שני חבריו הטובים ביותר בקרב ובילה את החורף של 1916-1917 בניסיון להשתחרר מהזיכרונות שרדפו אותו", אמר. הסצינה בה מתאהב ברן בלות'יאן, הוסיף גארת', סצינה בה הוא חוזה בה מחוללת ושרה, מבוססת על רגע דומה בהיסטוריה האישית של בני הזוג טולקין, אז צפה הסופר באשתו לעתיד מחוללת ביער ביורקשייר כשהיא מעוטרת פרחים לבנים. השמות ברן ולות'יאן חקוקים על קבריהם של טולקין ואשתו באוקספורד.

ג'.ר.ר. טולקיןצילום: אי־פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ