לאחר ביטול חוק הספרים חלה ירידה במספר הכותרים החדשים

לקראת שבוע הספר העברי, שייפתח היום, פירסמה הספרייה הלאומית את נתוני הסיכום של שנת 2016. לפיהם, חלה ירידה של ממש במספר הספרים שיצאו בה. רק 35% מכלל הספרים הנכתבים בארץ נכתבו בידי נשים

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שבוע הספר בכיכר רבין בתל אביב, בשנה שעברה
גילי איזיקוביץ

שבוע הספר העברי ייפתח היום (רביעי) וימשך עשרה ימים. בשונה מהנהוג בכל שנה, יתקיימו השנה האירועים — מכירת ספרים מוזלים ואירועי תרבות בדגש קריאה — בשלוש ערים בלבד: תל אביב, שבה יתקיים היריד המסורתי בכיכר רבין, ירושלים, בה יפתח היריד במתחם התחנה וראשון לציון שתקיים את היריד והאירועים הנלווים לו במדרחוב.

כזכור, עד השנה התקיימו, לצד האירוע המסחרי שיוזמת ומקיימת התאחדות המו"לים זה עשרות שנים, אירועים מצומצמים, בתמיכת משרד התרבות ובהפקת התאחדות המו"לים, בעשרות ישובים בפריפריה. השנה לא הועבר התקציב (בסך 150 אלף שקלים) הדרוש והתאחדות המו"לים הודיעה שלא תפיק את האירועים. תחת זאת הודיע המשרד על העברת תקציב גבוה יותר לטובת האירועים ואלו אמורים להתקיים, על פי הודעתו, לקראת סוף החודש ותחילת יולי, תחת כותרת אחרת — "שבוע הספר העברי" הוא סימן מסחרי רשום בבעלות התאחדות המו"לים — ובהפקת גורם אחר.

בינתיים, וכמדי שנה, פירסמה הספרייה הלאומית את נתוני הסיכום השנתיים הנאספים על ידה ומתייחסים לשוק הספרים הישראלי. הנתונים, שהם נתוני האמת היחידיים הנאספים שיטתית בארץ, מתייחסים לשנת 2016, ויש בהם להעיד על מגמות ושינויים. בדיוק לפני שנה, בהתאם להבטחתה, ביטלה שרת התרבות מירי רגב את חוק הספרים. הביטול נכנס לתוקפו בראשית ספטמבר האחרון, אך השפעותיו ניכרו עוד לפני כן: בשלושת החודשים שחלפו מהביטול ועד כניסתו לפועל, נכנס השוק לקיפאון עמוק, וכמעט לא ראו אור ספרים. האם, ועד כמה, מתבטא המצב החוקי החדש בנתונים?

כ–7,300 ספרים יצאו בסך הכל בז'אנרים השונים בישראל במשך 2016, ירידה של ממש לעומת 7,843 שיצאו לאור ב–2015 ו–7,628 ב–2014, שנחשבה לשנת משבר, שבה החל יישומו של חוק הספרים. כמעט 90% הם דוברי עברית והיתר דוברי אנגלית (4.4%) וערבית (3.3%). מרבית הספרים הרואים אור בעברית, מציינת הספרייה, הם ספרי מקור –82.5%. בספרייה נקלטו 1128 ספרי פרוזה ושירה, 797 מהם ספרי מקור, ומתוכם 335 ספרי שירה עברית. הנתונים הללו, על פי הניתוח של הספרייה, דומים למספר ספרי הפרוזה והשירה שיצאו בשנים האחרונות. אך, כפי שמגלה השוואה ארוכה יותר לעשור החולף, מדובר במגמת ירידה במספרם של הספרים.

ירידה דרמטית בהרבה נרשמה כאמור גם במספר הכולל של ספרים שיצאו לאור בארץ במשך 2016, בסוגת העיון והילדים. הדו"ח מציין שיצאו פחות ספרי עיון על צבא. הפרוזה המקורית, אגב, מרבה להתעסק בנשים, סיפורי שואה ויחסי משפחה וכן בסיפורים בעלי אופי צבאי — החיים שאחרי השחרור מהשירות הצבאי, שהות בכלא צבאי ועוד. השנה הוחלט לבחון סוגיות מגדריות וחלוקה מגדרית בין סופרות וסופרים. הניתוח הזה מגלה כי רק 35% מכלל הספרים הנכתבים בארץ נכתבו בידי נשים. במגזר הלא חרדי נכתבו 40% מספרי הפרוזה בידי נשים, 41% מספרי השירה ו–44% מספרי הילדים. ניתוח נוסף שנעשה השנה נוגע להתפתחויות בספרות הערבית הנכתבת בארץ. מרביתם, מתברר, ספרי ילדים לגילאים צעירים, וזוהי מגמה הנכונה במיוחד לשנים האחרונות. פרט לספרי ילדים נכתבים בערבית בעיקר ספרי שירה וספרים על חברה ופוליטיקה.

נדמה שהנתון המעניין ביותר בדו"ח הוא גם זה המעיד יותר מכל על מצבו של ענף הספרים המקומי ביום שאחרי ביטול חוק הספרים, ובכלל. מאות חברות הוצאה לאור פועלות בארץ, אך עשרה מו"לים בלבד אחראים ל–40% מכלל הספרים המסחריים שפורסמו כאן ב–2016. מדובר, כך על פי הדו"ח, בהתחזקות בכוחן של ההוצאות הגדולות כש"במקביל התמעטה השנה פעילותם של 10 המו"לים הבינוניים". אלו הוציאו ב–2016 מעט פחות מ–15% מכלל הספרים. ועם זאת על הריכוזיות בענף אפשר ללמוד מבחינת נתוני העשור: המו"לים הגדולים, שהוציאו לפחות עשרה ספרי פרוזה בכל שנה, אחראים לכשליש ממספר הכותרים הכולל לכל אורכו של העשור והדבר היה נכון גם לתקופה שבה חל חוק הספרים.

בתוך כך, גם רשת הספרים "צומת ספרים" פרסמה אתמול נתונים המתייחסים לקוני הספרים בשנה החולפת, ומעידים על טעם הקהל. כך למשל עולה כי הספר המבוקש ביותר על ידי קוראים גברים היה בשנה החולפת "המדריך הרשמי של TED לדיבור בפני קהל" של כריס אנדרסון. קוראות נשים ביכרו לרכוש את רב המכר של תמר מור סלע "ערות", שנמכר עד כה, לדברי הרשת, ב-13 אלף עותקים. הסופר הנמכר ביותר היה מאיר שלו וספר העיון רב המכר, "קיצור תולדות האנושות" של יובל נוח הררי, הוא הספר בו בחרו מרבית הקוראים שהגיעו אל החנויות במטרה להחליף ספר שקיבלו במתנה. מנכ"ל צומת, אבי שומר, סיפר עוד כי שלוש מגמות עיקריות תפסו את עיני מנהלי הרשת בשנה החולפת: קנייה מוגברת של ספרי ילדים, כפי הנראה במטרה לנתק את הילדים מהמסכים, התמקדות בספרים אופטימיים, המותירים בסיומם ולאחר הקריאה רושם נעים וחיובי וספרי עיון שנמכרו היטב גם הם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ