עידן הטראומה: ספרים המבקשים לנסות ולאחות את הפצעים הנפשיים

אבנר שפירא
אשה אלבנית מיניקה את התינוק שלה בזמן שהיא ופליטים אחרים בדרכם למקדוניה, 1999
אבנר שפירא

הפסיכואנליטיקאי והפילוסוף האמריקאי רוברט סטולורו מתאר את תקופתנו כ"עידן הטראומה" מאחר שהאשליות המרגיעות של חיי היום־יום שלנו מאוימות באופן חמור מכל עבר. לטענתו, צמצום משאבי הטבע, ההתחממות הגלובלית, הטרור העולמי, התגברות הסכנה הגרעינית והמשבר הכלכלי — כל אלה מבטאים טראומה קולקטיבית מאחר שהם מאיימים להכחיד את המסגרת הבסיסית של החברה שבעזרתה אנו מקנים משמעות לקיומנו.

אם האבחון של סטולורו מדויק, אולי לא נותר לנו אלא לנסות ולאחות את הפצעים הנפשיים הללו בעזרת שני ספרי עיון חדשים המתמקדים בטראומות. "אנחנו שברי חרוזים", ספרו של פרופ' חנן חבר (הוצאת מאגנס), מבקש לנתח את הפוליטיקה של הטראומה בספרות הישראלית.

חבר דן בטראומות הישראליות לנוכח שואת יהדות אירופה, מלחמת 1948, הנכבה הפלסטינית ומלחמת 1973, ועוקב אחר העיבודים הספרותיים שלהן בכתביהם של 11 יוצרים: ס. יזהר, לאה גולדברג, אבות ישורון, נתן אלתרמן, אהרן אפלפלד, דן פגיס, ארז ביטון, יצחק לאור, שמעון בלס, חיים באר ורבקה בסמן בן־חיים. הספר לא רק בוחן את הדרכים הייחודיות שבהן יכולה ספרות להתמודד עם ייצוגים של טראומות, אלא גם עומד על אחריותם של היוצרים לאותם ייצוגים. 

הספר השני הוא "טראומה והחלמה" מאת הפסיכולוגית האמריקאית פרופ' ג'ודית לואיס הרמן (הוצאת עם עובד, תרגום: עתליה זילבר). זו גרסה מורחבת לספר שפורסם ב–1992 וכבר תורגם לעברית ב–1994, ובו טוענת הרמן כי מטפלים המבקשים להחיש את החלמת מטופליהם נדרשים להתנער מהגישה המסורתית, שמחייבת אותם לנייטרליות מוסרית. לשיטתה, החלמתם של נפגעי טראומה ושילובם מחדש בחברה יושגו בתהליך ארוך שראשיתו בהבנה מעמיקה של הניסיון הטראומטי ושל הדינמיקה הטיפולית המביאה להחלמתם.

הרמן מפרשת את מהות הפגיעה הכרוכה בניסיון הטראומטי על בסיס סיפוריהם של קורבנות של פשעי אלימות ובהם ניצולי מחנות ריכוז, נשים וילדים מוכים, בני ערובה, שבויי מלחמה ונפגעי אונס. למהדורה החדשה נוספו שני טקסטים מאוחרים יותר שכתבה הרמן, האחד ב–1997 והשני ב–2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות