הספרייה הלאומית מגשימה את חזונו של בן גוריון — בגרסה דיגיטלית

השבוע השיקה הספרייה את האתר "כתיב", שמטרתו לאגד עותקים של כל כתבי היד העבריים הפזורים בעולם. עד כה נסרקו כ–45 אלף מהם, חלקם בני מאות שנים, והם יהיו זמינים בחינם

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך האוסף הסרוק
מתוך האוסף הסרוקצילום: הספרייה הלאומית

כ–70 שנה אחרי שדוד בן גוריון הגה את חזונו לקבץ בירושלים את כל כתבי היד העבריים הפזורים בעולם, השיקה הספרייה הלאומית השבוע את גרסתו המודרנית. אתר אינטרנט חדש בשם "כתיב" שם לו למטרה לרכז סריקות של כל כתבי היד העבריים שנכתבו אי פעם בעולם ושמורים היום בעשרות ספריות, ארכיונים ואוספים בעשרות מדינות. "מדובר במאגר הגדול ביותר בעולם של כתבי יד יהודיים ועבריים", אמר ל"הארץ" ד"ר אביעד סטולמן, מנהל האוספים בספרייה הלאומית.

בספרייה שמורים נכון להיום כ–85 אלף כתבי יד עבריים, שנאספו בעשרות השנים האחרונות בידי חוקרים ישראלים, בהם אנשי הספרייה הלאומית, ב–40 מדינות ברחבי העולם. עותק מקורי של כעשרת אלפים מהם שמור בספרייה הלאומית והשאר הם צילומים ומיקרופילם של כתבי יד ששמורים ברחבי העולם. עד כה נסרקו לאתר החדש כ–45 אלף מהם, ביותר מ–4 מיליון צילומים. סטולמן מעריך כי בתוך שנתיים תושלם מלאכת סריקת והנגשת כלל האוסף הקיים היום.

מתוך האוסף הסרוקצילום: הספרייה הלאומית

ההערכה היא כי קיימים ברחבי העולם וכן בישראל עצמה אלפי כתבי יד עבריים נוספים, אשר טרם הגיעו לידי הספרייה הלאומית. "יש המעריכים כי קיימים בעולם עוד כ–15 אלף כתבי יד עבריים. זה לא בלתי אפשרי", הוסיף סטולמן. חלק מכתבי היד האלה מוחזקים בידיים פרטיות. סטולמן מציין, כדוגמה, כי "רבים מיוצאי תימן מחזיקים בבתיהם כתבי יד שסבא שלהם העתיק".

באתר החדש ניתן למצוא סריקות של כתבי יד עבריים בני מאות שנים במגוון נושאים כגון התנ"ך, פילוסופיה, אסטרונומיה, מדעים, קבלה, ספרות, רפואה ולוח השנה העברי. בין היתר, כולל האוסף סריקות של תעודות מסחריות ומשפחתיות של יהדות אפגניסטאן מהמאה ה–11, כתבי יד מהמאה ה–13 החושפים מאבק פנימי על אופייה של יהדות תימן, כתב יד של התלמוד הבבלי מהמאה ה–14 וכתב ידו של רבי יוסף קארו. כתבי היד האלה צולמו בעשרות מוסדות ובקרב בעלי אוספים מרחבי העולם.

מתוך האוסף הסרוקצילום: הספרייה הלאומית

אוסף כתבי היד העבריים כולל פריטים שנכתבו באותיות עבריות בלשונות יהודיות שונות. לצד עברית, הוא כולל יידיש, לדינו, יוונית־יהודית וערבית־יהודית. לא נכללים בו פריטים מודפסים, אלא רק כאלה שנכתבו ביד.

האוסף הדיגיטלי יהיה פתוח לשימוש בחינם. כתבי היד נסרקו מהמקור או ממיקרופילם ברזולוציה גבוהה ובאיכות טובה. במקביל, פתחה הספרייה במבצע שנועד לעבות את האוסף באמצעות חתימת הסכמי שיתוף פעולה עם מוסדות נוספים ברחבי העולם המחזיקים ברשותם כתבי יד עבריים. "כתיב" הוא מיזם משותף של הספריה הלאומית ואלברט וננסי פרידברג באמצעות "אגודת פרידברג לכתב-היד היהודי".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ