מת ההיסטוריון הגרמני אברהרד יקל, מחשובי חוקרי הנאציזם

יקל, בן 88 במותו, היה דמות מרכזית ב"פולמוס ההיסטוריונים" שהסעיר את גרמניה ועסק במשמעות השואה. הוא תרם להעמקת הדיון הציבורי שהוביל לבנייתה של אנדרטת השואה בברלין

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

ההיסטוריון הגרמני אֶבֶּרהַרד יֶקֶל, מחשובי החוקרים של היטלר והנאציזם, מת ביום שלישי והוא בן 88. יקל היה ממייצגיה הבולטים של הגישה האינטנציונליסטית בחקר הנאציזם, דמות מרכזית ב"פולמוס ההיסטוריונים" שהסעיר את החברה הגרמנית באמצע שנות ה–80, וכן היה מעורב בפעילות ציבורית למען הנצחת השואה בגרמניה ברמה הלאומית.

אברהרד יקל, 2009
אברהרד יקל, 2009צילום: Empfang

הוא נולד ב–1929 בעיר וזרמינדה (כיום ברמרהאפן) ומאז 1967 כיהן כפרופסור להיסטוריה מודרנית באוניברסיטת שטוטגרט. ספרו החשוב ביותר, "היטלר: השקפת עולמו וחותמו בהיסטוריה", פורסם ב–1969 (ותורגם לעברית בהוצאת ספרית פועלים ב–1990). יקל בוחן בו את תפישותיו של היטלר לפני עלייתו לשלטון ב–1933, את ביצור שלטונו ואת האופן שבו הובילה דרכו למלחמת העולם השנייה ולהשמדת היהודים.

"יקל מניח כי היטלר לא היה רק הפוליטיקאי והמדינאי הבכיר של התנועה והמשטר הנאציים, אלא גם ההוגה של השקפת עולמם שהעניקה להם צורה ותוכן, והנחתה אותם מראשיתם עד סופם", כתב ההיסטוריון המנוח בעז נוימן בספרו "נאציזם" (הוצאת משרד הביטחון, 2007). לפי נוימן, יקל "מבקש לענות לכל אותם היסטוריונים הרואים בדמותו של היטלר בכלל ובהשקפת עולמו בפרט עניין שאין להעמיק בו יתר על המידה ובוודאי שלא להעמיד במרכז הדיון ההיסטורי. יקל, לעומתם, מעמיד את היטלר במרכז הבמה ומעניק לו את זכות הדיבור".

כשפרץ "פולמוס ההיסטוריונים", שעסק במשמעות השואה ובמקומה בהיסטוריה הגרמנית, נמנה יקל עם מבקריו החריפים של ההיסטוריון ארנסט נולטה, שטען כי הפשעים הנאציים נעשו בתגובה לפשעיה של ברית המועצות בהנהגת סטלין. יקל פירסם חיבורים רבים נוספים על הנאציזם והשואה; אחד מספריו עובד לסרט התיעודי "המוות הוא רב אמן מגרמניה" מ–1990, שיקל ביים בעצמו יחד עם העיתונאית לאה רוש וזכה בפרס סופי שול.

לצדה של רוש תרם יקל להעמקת הדיון הציבורי בגרמניה על השואה, שהוביל בסופו של דבר לבנייתה של אנדרטת השואה במרכז ברלין, בעיצוב האדריכל פיטר אייזנמן. הקרן המפעילה את האנדרטה, שנהפכה מאז חנוכתה ב–2005 לאחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בגרמניה, מסרה כי תזכור את יקל כ"לוחם מסור ומשפיע מאוד למען הנצחת השואה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ