מרסל פרוסט שילם תמורת ביקורות חיוביות ל"בעקבות הזמן האבוד"

המכתבים ששלח הסופר הצרפתי לעיתונים יוצעו למכירה במחיר התחלתי של כ–430 אלף אירו. "יצירת מופת קטנה", העיד על עצמו

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עותק מהמדורה הראשונה של הכרך הראשון של "בעקבות הזמן האבוד"
איתי שטרן
איתי שטרן

מכתבים שיוצעו למכירה פומבית על ידי "סותבי'ס" חושפים כי מרסל פרוסט שילם כ–300 פרנק (כ–900 אירו כיום) לעיתון "לה פיגארו" כדי שזה יפרסם ביקורות מהללות על הכרך הראשון בסדרת ספריו "בעקבות הזמן האבוד", שיצא ב–1913. לאחר כן שילם פרוסט 660 פרנקים נוספים עבור ביקורת גדולה ואוהדת יותר בשער העיתון "ז'ורנל דה דֵבַּה". הטקסטים המשבחים התבססו על ביקורת שכתב חברו של פרוסט, הצייר ז'אק אמיל־בלאנש.

המכתבים נכתבו בכתב ידו של פרוסט ולאחר מכן הודפסו בשביל לטשטש עקבות. הם יוצעו למכירה במחיר התחלתי של כ–430 אלף אירו בחודש הבא בפריז. על פי חוקרי ספרות, נזקק פרוסט לביקורות חיוביות מפני שהוא עצמו מימן את הוצאת הספרים, לאחר שבתי הוצאה רבים סירבו להדפיסם. כיום נחשבת סדרת "בעקבות הזמן האבוד" לאחת מיצירות המופת הגדולות של הספרות הצרפתית המודרנית.

הכרך הראשון, העיד פרוסט על עיסתו, הוא "יצירת מופת קטנה... כמו משב רוח המפזר את אדי חומר ההרדמה" של כל שאר הספרים המוצעים למכירה. הסופר גם לא היסס להשוות את עצמו לדיקנס: "מה שפרוסט רואה ומרגיש אמיתי לחלוטין... כתיבתו כמעט מסמאת את העין... ספר זה רומז על שער גישה לממד הרביעי".

לדברי נציג בית המכירות, בנואה פוטמן, קניית ביקורות חיוביות על ספרים בעיתונים היתה עניין שבשגרה בתקופה. הוא הוסיף כי פרוסט היה זהיר במעשיו: "הוא מעולם לא עשה זאת בצורה ישירה מדי. הוא הציג עצמו כאיש יחסי הציבור שלו, והעביר קטעי ביקורת שהוא עצמו כתב לעיתונים, תוך שהוא מציג את הקטעים כאילו כתבו אותם אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ