הסופר הבריטי קאזואו אישיגורו זכה בפרס נובל לספרות

אישיגורו נולד ביפן אך גדל והתחנך באנגליה. ספרו הנודע ביותר הוא "שארית היום" שתורגם גם לעברית. הוא יקבל מענק כספי של 1.1 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קאזואו אישיגורו
קאזואו אישיגורוצילום: LEON NEAL/אי־אף־פי

הסופר הבריטי קאזואו אישיגורו זכה בפרס נובל לספרות. כך הודיעה היום (חמישי) האקדמיה השוודית. אישיגורו כתב שמונה ספרים, לצד תסריטים לקולנוע ולטלוויזיה. לדברי ועדת הפרס, אישיגורו "הצליח בעזרת כתיבתו הטעונה רגשית לחשוף את התהום הפעורה בין התפיסה החושית שלנו ובין העולם". הוועדה ציינה בין נימוקיה את התמות בהן עוסק אישיגורו - זיכרון, זמן ותודעה כוזבת. כבכל שנה, הפרס — הכולל מדליית זהב, תעודה ומענק כספי בסך כ–1.1 מיליון דולר — יינתן לזוכה מידיו של מלך שוודיה בטקס שיתקיים בתחילת דצמבר בשטוקהולם. 

מזכירת האקדמיה השוודית, שרה דניוס, תיארה את כתיבתו של אישיגורו כשילוב בין עולמותיהם של ג'יין אוסטין ופרנץ קפקא, "אבל אתם חייבים להוסיף גם קצת מרסל פרוסט לתערובת, ואז תערבבו, אבל לא יותר מדי – ותקבלו את הכתיבה שלו". לדבריה, אישיגורו הוא "כותב עם יושרה גדולה. הוא לא מסתכל לצדדים, הוא פיתח עולם אסתטי בעצמו". דניוס הוסיפה כי אישיגורו "הוא אדם שמתעניין בהבנת העבר, אבל שלא כמו פרוסט, הוא לא שואף לגאול את העבר, הוא חוקר את מה שעליך לשכוח כדי לשרוד מלכתחילה כאינדיווידואל או כחברה". 

הכרזת הזוכה בפרס נובל בספרות בשוודיה

אושיגורו אמר לבי-בי-סי כי ועדת הנובל לא יצרה עמו קשר ולכן לא היה בטוח אם מדובר במתיחה. "זה כבוד נהדר, בעיקר בגלל שמשמעות הזכייה היא שאני צועד בעקבות הסופרים הגדולים ביותר שאי פעם חיו, כך שזה ציון לשבח נפלא". לדבריו, "העולם נמצא כרגע במצב של חוסר ודאות ואני מקווה שכל פרסי הנובל ישמשו ככוח למשהו חיובי בעולם".

אישיגורו הוא אחד הכותבים המוערכים בעולם. חלק מספריו היו מועמדים לפרסי מאן-בוקר, שבו הוא זכה בשנת 1989 על ספרו "שארית היום" - שגם עובד לקולנוע. שמו נכלל ברשימת עיתון "הטיימס" של 50 הכותבים הבריטיים הגדולים ביותר מאז 1945.

הוא נולד ב-1954 בנגסאקי אבל גדל והתחנך בבריטניה. הוא נודע בעיקר בזכות "שארית היום", הרומן הראשון פרי עטו שתורגם לעברית והקסים את קוראיו הודות לעולם האמין והמוזר שנשקף ממנו. אישיגורו הפליא לתאר בו את נפשו של משרת אישי. הוא תיאר בריאליזם דייקני את העיוות שחוללה בחייו ובגורלו של הגיבור דבקותו המפלצתית במקצועו, וגם את התפוררות בתי האצולה הבריטיים ואת השתלטות הממון האמריקאי על המורשת הבריטית. "שארית היום" גם היה לסרט קולנוע משובח, שלמרות עידונו הצליח מסחרית.

איך להיות מספר לא מהימן | יצחק לאור על קאזואו אישיגורו

שפרה הורן על קאזואו אישיגורו

טריילר לסרט "שארית היום", המבוסס על ספרו של אישיגורו

בתיה גור על ספרו של אישיגורו "כשהיינו יתומים"

הסופר הבריטי קאזואו אישיגורו זכה בפרס נובל לספרות

פרס נובל, המוענק מאז 1901, נחשב לפרס היוקרתי ביותר בתחום הספרות. בשנה שעברה זכה בו הזמר האמריקאי בוב דילן. השופטים נימקו את זכייתו בכך ש"העניק פרשנות פואטית חדשה למסורת כתיבת השירים האמריקאית", אבל זכייתו עוררה מחלוקת בקרב אנשי ספרות. ב-2015 זכתה בפרס הסופרת הבלארוסית סבטלנה אלכסייביץ' וב-2014 הוא ניתן לסופר הצרפתי פטריק מודיאנו. הישראלי היחיד שזכה בפרס הוא ש"י עגנון, שקיבל אותו ב–1966 לצד הסופרת הגרמנייה נלי זק"ש.

בין הזוכים הבולטים בפרס לאורך שנות קיומו היו תומאס מאן, ת"ס אליוט, אלבר קאמי, יצחק בשביס זינגר, ברטראנד ראסל, ג'ורג' ברנרד שו, פרל בק, ויסלבה שימבורסקה, טוני מוריסון, נגיב מחפוז, גבריאל גרסיה מארקס, היינריך בל, סמואל בקט, ארנסט המינגוויי, וינסטון צ'רצ'יל וז'אן־פול סארטר שסירב לקבל את הפרס.

ספריו של אישיגורו

פניה עוז-זלצברגר, בתו של עמוס עוז שהיה מועמד לפרס, כתבה בטוויטר: "ברכות לקזואו אישיגורו, אגב. בחירה ראויה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ