פרס ברנר יוענק לרונית מטלון על ספרה "והכלה סגרה את הדלת"

הפרס, בסך 50 אלף שקל, מוענק על ידי אגודת הסופרים. הנובלה של מטלון היא פארסה ישראלית על כלה המסתגרת בחדרה ומסרבת לצאת. השנה יחולקו גם שני פרסי ביכורים בסך 10,000 שקל, לאמיר זיו ורעיה טילינגר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית מטלון
רונית מטלוןצילום: איליה מלניקוב

ועדת פרס ברנר לשנת 2017 החליטה להעניק השנה את הפרס לספרה של רונית מטלון "והכלה סגרה את הדלת" (הוצאת מודן) — כך מסר צביקה ניר, יו"ר אגודת הסופרים. הספר הוא פארסה ישראלית על כלה המסתגרת בחדרה הפרס, בסך 50,000 שקל, הוא מהוותיקים והיוקרתיים בספרות העברית. "מדובר בספר יוצא דופן המטפל בצורה ספרותית מבריקה ועם זאת קלילה במבני העומק של החברה הישראלית, במתחים הקיומיים של הישראליות ובשאלות של הגדרת זהות אישית", נכתב בנימוקי ועדת הפרס. השופטים השנה היו ד"ר דיתי רונן, ד"ר סמדר שיפמן, יחזקאל נפשי, ומאיר עוזיאל, מרכז הפרס, כמשקיף.

"והכלה סגרה את הדלת" היא פארסה על הישראליות העכשווית, "המגוחכת והטרגית, האכזרית והמטומטמת, הנוגה ושוברת הלב", כדברי הסופרת רונית מטלון לגילי איזיקוביץ בראיון שפורסם לפני כשנה ב"הארץ". במרכז הנובלה עומדת מרגי, הגיבורה הנעדרת של הסיפור, כלה ביום חתונתה, המסתגרת בחדרה בבית אמה ומסרבת לצאת. היא אומרת רק "לא" — כלומר לא מתחתנת — וקרובי המשפחה והחתן, אנסמבל של דמויות עגולות, משתגעים כמעט מחוסר האונים.

השנה החליטה אגודת הסופרים להעניק גם פרס לספר ביכורים, בסך 10,000 שקל, וזכו בו שני ספרים: "ארבעה אבות" מאת אמיר זיו (עם עובד), ו"עתידה" מאת רעיה טילינגר (הוצאת שולחן כתיבה).

פרס ברנר לפרוזה, בתמיכת רחל ומשה ינאי, מוענק על ידי אגודת הסופרים מדי שנה לספר שהופיע בשנה האחרונה. הפעם הוגשו 87 ספרי פרוזה, ובקטגוריית הביכורים התחרו 54 ספרים.

כמו כן הוחלט להעניק השנה ציונים לשבח לארבעה ספרים: "ילתא" מאת רוחמה וייס (הקיבוץ המאוחד); "עונות מעבר", מאת דורית קלנר (ידיעות ספרים); "ברנר עשרים וארבע" מאת יוחאי אופנהיימר (הקיבוץ המאוחד); ו"בסתר כנפיים" מאת אבי ולנטין (מטר).

טקס חלוקת פרסי ברנר יתקיים באולם "צוותא" בתל אביב ביום רביעי, 27 לדצמבר 2017, בשעה 20:30. האירוע פתוח לקהל שוחרי הספרות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ