סמי ברדוגו, אסתר פלד ואמיר זיו בין המועמדים הסופיים לפרס ספיר

ברשימה הקצרה של הפרס, שיוענק בחודש הבא, נכללים גם שמעון אדף ונעה ידלין שכבר זכו בו בעבר

איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר זיו
אמיר זיו

"קום קרא" מאת שמעון אדף (כנרת זמורה ביתן דביר), "כי גי" מאת סמי ברדוגו (קיבוץ המאוחד), "ארבעה אבות" מאת אמיר זיו (עם עובד), "שטוקהולם" מאת נעה ידלין (כנרת זמורה ביתן דביר) ו"פתח גדול מלמטה" מאת אסתר פלד (בבל) נכללים ברשימה הקצרה של פרס ספיר של מפעל הפיס לשנת 2017.

"כוחו של ספרו של שמעון אדף 'קום קרא', לפני כל דבר אחר, טמון ביכולתו לכתוב את החיים מתוכם ומחוץ להם גם יחד", נכתב בין השאר בנימוקי השופטים. על ספרה של אסתר פלד נכתב כי הוא "מתאר את מסעה הנפשי של אשה בדרך ל'חדר משלה'". על הספר מאת נעה ידלין נכתב כי הוא "מרתק, מלא הומור ובעיקר חכם מאוד על קריסת עולמם של אנשים שבעים, המרגישים חסינים בפני הכל". ספרו של אמיר זיו, כתבו השופטים, "עוסק בצורה סיפורית אמנותית ומושחזת בשאלות היסוד של הטרגדיה הנמשכת של הגבריות הישראלית והשלוחות שלה בחיי הנפשות הפועלות". על הספר מאת סמי ברדוגו נאמר כי הוא ברדוגו יוצר בו "לראשונה בספרות העברית מסע שיבה ארוך, מנוכר וקשה של ה"אחר" של החברה הישראלית, אל המקום ממנו ביקש לברוח, ומעולם לא הצליח".

שניים מהמועמדים — ידלין ואדף — כבר זכו בפרס. ידלין זכתה בפרס בשנת 2013 על ספרה "בעלת הבית" (כנרת זמורה ביתן דביר). אדף זכה בפרס שנה לפניה, על ספרו "מוקס נוקס" (כנרת זמורה ביתן דביר). סמי ברדוגו היה מועמד ברשימה הקצרה לפרס, על ספריו "סיפור הווה על פני הארץ" ו"הילד האחרון של המאה" (הקיבוץ המאוחד).

הפרס יוענק ב–22 בינואר ברדינג 3 בנמל תל אביב. הספר הזוכה יזכה את מחברו ב–150 אלף שקל. הספר יתורגם וייצא לאור בשפה הערבית ויתורגם לשפה זרה נוספת על פי בחירת הסופר. כל אחד מהסופרים ברשימה הארוכה של הפרס קיבל מענק בסך 20 אלף שקל. כל אחד מהסופרים ברשימה הקצרה יקבל מענק בסך 40 אלף שקל.

הזוכה בפרס ספר הביכורים יוכרז בהמשך החודש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ