האקדמיה השוודית חשפה: גרהם גרין ובורחס הובילו במועמדות לנובל בספרות ב–1967

70 סופרים, בהם חמש נשים בלבד, היו מועמדים לפרס ב-1967. בסופו של דבר זכה בו הסופר הגואטמלי מיגל אנחל אסטוריאס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרהם גרין

הסופר הבריטי גרהם גרין והסופר הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס היו מועמדים בולטים לפרס נובל לספרות ב–1967. כך על פי מסמכים של האקדמיה השוודית שנחשפו כעת לציבור. שמות המועמדים לפרס נובל מתפרסמים רק 50 שנה לאחר שהפרס הוענק. מסמכים שפורסמו עתה מגוללים את המתרחש מאחורי הקלעים של בחירת ועדת הפרס שבו זכה בסופו של דבר הסופר הגואטמלי מיגל אנחל אסטרויאס. בנימוקי הזכייה שלו צוינה "הכתיבה הספרותית השופעת שלו הנטועה עמוק במאפיינים ובמסורות של התושבים האינדיאנים בדרום אמריקה".

70 סופרים היו מועמדים לפרס נובל לספרות ב–1967, בהם הסופר האירי סמואל בקט (שזכה בפרס ב–1969), הסופר האמריקאי סול בלו (שזכה בפרס ב–1976), הסופר הבלגי ז'ורז' סימנון, המשורר האמריקאי עזרא פאונד והסופרים הבריטים לורנס דארל, א"מ פורסטר וג'־ר־ר טולקין.

עם זאת אנשי העיתון השוודי "סוונסקה דאגבלדט", שהתעמקו במסמכי האקדמיה שפורסמו כעת, מצאו כי המועמדים הרציניים לפרס נובל לספרות ב–1967 היו גרהם גרין, חורחה לואיס בורחס, המשורר הבריטי ו"ה אודן והסופר היפני יאסונרי קאוובטה. האחרון זכה בפרס ב–1968. גרין, בורחס ואודן לא זכו בו.

יו"ר ועדת הפרס ב-1967, אנדרס אוסטרלינג, תמך בהענקת הפרס לגרהם גרין. עם זאת שלושה חברים אחרים בוועדה התנגדו ובסופו של דבר הם החליטו להעניק אותו לאסטוריאס, שהיה דיפלומט לפני שהתמסר לכתיבה. הוא היה הסופר הגואטמלי היחיד שזכה בפרס נובל. ספרו, "כבוד הנשיא", ראה אור בעברית בהוצאת עם עובד ב–1971 (מספרדית ישעיהו אוסטרידן).

בין 70 המועמדים לפרס ב–1967 היו רק חמש נשים: המשוררת האוסטרלית ג'ודית וייט, הסופרת האמריקאית קתרין אן פורטר, הסופרות הגרמניות מארי לואיזה קשניץ ואנה זגרס והסופרת האוקראינית לינה קוסטנקו.

רק 14 נשים זכו בפרס מאז החלו להעניק אותו ב–1901, האחרונה בהם היא הסופרת הבלארוסית סבטלנה אלכסייביץ' שזכתה בו ב–2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ