בעקבות הסערה הציבורית, הוצאת גאלימר לא תוציא את מאמרי השטנה של סלין

את המאמרים האנטישמיים כתב הסופר הצרפתי בשנות ה–30. אחרי שהתכוונו לפרסם אותם, כתבו אתמול בעלי ההוצאה "התנאים אינם מתאימים כרגע"

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לואי פרדינאן סלין
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הוצאת הספרים הצרפתית גאלימר לא תוציא לאור את מאמרי השטנה האנטישמיים של הסופר לואי פרדינאן סלין. גאלימר הודיעה אתמול (חמישי) כי היא חוזרת בה מכוונתה לפרסם את המאמרים שכתב סלין בשנות ה–30. על פי ההודעה שפירסם בעלי ההוצאה, אנטואן גאלימר, "התנאים לפרסום המאמרים אינם מתאימים כרגע".

דברים אלה באים בעקבות הסערה הציבורית שפרצה בצרפת אחרי שנודעה הכוונה לפרסם את המאמרים בספר בן כ–1,000 עמודים. בהצהרה הראשונה בעניין הסבירה ההוצאה כי בכוונתה לקבע מחדש את המאמרים "בהקשר שלהם ככתבים של אלימות גדולה, המובעת באמצעות השנאה האנטישמית". אלא שגם הצהרה מקדימה זו לא מנעה את המחאה שקמה ומעיון בתרגום חלקים מהם נדמה שאפשר להבין מדוע. כך למשל כתב סלין על "הנחש היהודי, כמו בנבואות של האורקל, הצליח סוף סוף להקיף את העולם כולו, את הכל הוא שיסע והחליא והשחית כמו עיט על פגר", או, במקום אחר: "לבזוז, לחמוס, להשחית, לכער, לזהם, להקיז דם מכל מה שנקרה על דרכו — צניעות־הליכות, מוזיקה, קצב, ערכים — זה כשרונו של היהודי, זה טעם־־קיומו העתיק" (תרגום לעברית: דורי מנור).

הספר אזל מהדפוס ב–1945 וסלין, שמת ב–1961, הורה שלא להדפיס אותו מחדש. הדפסתם המחודשת התאפשרה לבסוף לאחר שאלמנתו בת ה–105 של סלין נעתרה לכך. אלא שכוונת ההוצאה לפרסם את הכתבים הביאה את ועדת ראש הממשלה למאבק בגזענות, אנטישמיות ושנאה אנטי להט"בית לזמן באורח יוצא דופן את נציגי ההוצאה וארגונים יהודיים דרשו לעצור את הפרסום. הוויכוח בעניין התפשט גם לחוגי האקדמיה ובין אינטלקטואלים והיסטוריונים.

הסופר לואי פרדינאן סלין הוא מגדולי הספרות הצרפתית. אף ששמו והמוניטין שלו הושחרו בעקבות פרסום המאמרים האנטישמיים, הרומן שכתב, "מסע אל קצה הלילה" (ראה אור בעברית בהוצאת עם עובד בתרגום של אילנה המרמן), נחשב לאחת היצירות הצרפתיות הגדולות של המאה ה 20. הוא ברח מצרפת בזמן נחיתת בעלות הברית בנורמנדי ב–1944 ומאוחר יותר נשפט לא בפניו על שיתוף פעולה עם הנאצים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ