פרס ספיר: אסתר פלד היא הזוכה לשנת 2017

אסתר פלד, שהופתעה מהזכייה, זכתה במענק בגובה 150 אלף שקל על קובץ סיפוריה "פתח גדול מלמטה". ספרה יתורגם לערבית ולשפה נוספת לבחירתה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר פלד עם פרס ספיר לשנת 2017
גילי איזיקוביץ

אסתר פלד היא הזוכה בפרס ספיר לשנת 2017, כך הוכרז הערב (שני) בנמל תל אביב. זו הפעם הראשונה שפלד זוכה בפרס. הזכייה היא עבור ספרה "פתח גדול מלמטה". היא תזכה במענק בסך 150 אלף שקל, וספרה יתורגם לערבית ולשפה נוספת לבחירתה.

פלד לא ציפתה לנצח ולא הכינה נאום לטקס. "חשבתי שהספר שלי הוא יותר מדי, אבל העולם השתנה ואני שמחה מאד מזה", סיפרה בהתרגשות בתום האירוע. "אני חושבת שזו עדות לעולם שמשתנה בצורה שמחוללת חירות. אם יש לי חלק בהתפתחות הזאת זה משמח אותי מאד מאד. הפרדוקס של המקצוע שלי כפסיכותרפיסטית הוא שאני לא יכולה לכתוב על מה שקורה בקליניקה. זה מחייב דמיון, ומבחינתי המקור לספר היה תחושה שדי להסתתר. אולי אם אגיד דברים באופן ברור יהיה טוב יותר. הכתיבה תמיד עזרה לי להבין דברים, היא מגיעה מהבטן ואל הכתב ואז את מבינה מה את חושבת".

אסתר פלד, זוכת פרס ספיר לשנת 2017צילום: גיל יוחנן

"פתח גדול מלמטה" הוא אולי קובץ סיפורים קצרים, אבל כאלה שצירופם מגלה סיפור גדול יותר על אשה החיה ביישוב קטן. היא מסיימת קשר ממושך עם גבר מבוגר ממנה שלו לא היתה מסוגלת להתחייב, מתחברת לגבר צעיר שאליו היא לא נקשרת ולבסוף מחליטה לחיות את חייה לבד. העלילה אינה העניין המרכזי כאן, אלא רצף הדיבור הפנימי וחוויותיה של הגיבורה, המוכרות לכל אשה.

פרס ספיר ע"ש פנחס ספיר, אותו מעניק מפעל הפיס, הוא הפרס הספרותי הנדיב ביותר הניתן בארץ ונחשב גם ליוקרתי ביותר בין הפרסים בתחום הספרות. הוא נוסד במטרה להיות גרסה מקומית לפרס מאן בוקר הבריטי. הפרס ניתן מדי שנה מאז שנת 2000 לספר מצטיין שראה אור בשנה החולפת, ולא על כלל הישגיו של הסופר.

עטיפת הספר "פתח גדול מלמטה"צילום: הוצאת בבל

הפרס כולל שני שלבים עיקריים: מיון כלל הספרים שהוגשו לפרס לכדי רשימה ארוכה, בה עשרה כותרים שכל אחד מהם זוכה במענק בסך 20 אלף שקלים; וצמצומה לרשימה קצרה, בה חמישה ספרים, המזכים את סופריהם במענק נוסף בסך 40 אלף שקלים.

בראשות ועדת הפרס עמדה פרופ' ארנה בן נפתלי, ובה היו חברים חוקרת הספרות העברית ד"ר שמרית פלד, הסופר והמשפטן פרופ' צבי טריגר, הסופר וחוקר הספרות פרופ' אורי ש. כהן, הסופר יאיר אסולין, איל שגיא ביזאוי ובלהה בן אליהו.

זה בראש ובראשונה ספר לנשים. לא במובן של הז'אנר המכונה "צ'יק ליט", אותה ספרות קלילה שמתעסקת בנשיות צעירה בעולם המודרני, אלא במובן כבד בהרבה של היות אשה בעולם | לחצו לקריאת הביקורת על "פתח גדול מלמטה"

השנה, לצד פלד, נבחרו לרשימה הקצרה גם "שטוקהולם", של נועה ידלין (שזכתה בפרס בשנת 2013, על ספרה "בעלת הבית"), "קום, קרא", של שמעון אדף (שזכה בפרס בשנת 2012 עבור ספרו "מוקס נוקס"), "כי גי", שכתב סמי ברדוגו וספר הביכורים של אמיר זיו, "ארבעה אבות".

בשנה שעברה זכתה בפרס ספיר מיכל בן נפתלי עבור ספרה "המורה" (הוצאת כתר). 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ