מו"לים בבריטניה למנהלי פרס מאן בוקר: אל תאפשרו לסופרים אמריקאים להתמודד

במכתב שחתמו עליו כ–30 מו"לים הם טוענים כי ההחלטה לשנות את תקנון הפרס גרמה לדומיננטיות של סופרים אמריקאים ופגעה במגוון התרבותי של המועמדים

איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הסופר האמריקאי ג'ורג' סנדרס עם פרס מאן בוקר שזכה בו באוקטובר 2017
הסופר האמריקאי ג'ורג' סנדרס עם פרס מאן בוקר שזכה בו באוקטובר 2017צילום: HANNAH MCKAY/רויטרס

עשרות מו"לים בבריטניה קוראים למנהלי פרס מאן בוקר לבטל את האפשרות של סופרים אמריקאים להתמודד על הפרס ולהחזיר את התקנון לקדמותו. בשנת 2013 החליטו מנהלי הפרס, היוקרתי והחשוב ביותר בבריטניה, לשנות את התקנון כך שכל סופר שכותב באנגלית יוכל לזכות בו ולא רק סופרים וסופרות מחבר העמים הבריטי.

סופרים בריטים הביעו חשש בעבר שהדבר יפגע בסיכוייהם לזכות. זכייתם של שני סופרים אמריקאים ברצף — פול ביטי ב–2016 על ספרו "The Sellout" וג'ורג' סנדרס ב–2017 על ספרו "Lincoln in the Bardo" — רק חיזקה את חששותיהם.

כעת יוצאים כ–30 מו"לים בבריטניה נגד שינוי התקנון. במכתב שחתמו עליו, ופרטים ממנו פורסמו בתקשורת הבריטית בסוף השבוע, הם טוענים כי "ההחלטה לשנות את התקנון נועדה להפוך את הפרס לגלובלי יותר, אבל עשתה בדיוק ההיפך. היא הובילה לדומיננטיות של סופרים אמריקאים על חשבון סופרים אחרים".

לדבריהם, הפרס "שבעבר שימש מנגנון נהדר שעזר לסופרים הכותבים באנגלית למשוך את תשומת לב של שוק הספרים באנגלית הוא כבר אינו כזה". הם מוחים על העדר המגוון התרבותי של המועמדים לפרס ומוסיפים כי "אנחנו כבר חיים בעולם שהתרבות האמריקאית שולטת בו. פרס מאן בוקר היה פעם דרך משמעותית לאפשר גם לקולות אחרים להישמע. הוא שימש שירות מצוין בשביל קוראים ברחבי העולם, אבל הוא כבר אינו משמש ככזה כעת".

פרס מאן בוקר נוסד בשנת 1969. בתחילה הוא הסתכם ב–20 אלף ליש"ט ומאז 2002, כשחברת מאן בוקר נהפכה לנותנת החסות שלו, הוא מסתכם ב–50 אלף ליש"ט ונחשב לאחד הפרסים הספרותיים הגבוהים בעולם. בנוסף, זכייה בו גם סיפקה דחיפה משמעותית במכירות לסופרים ולספרים שלא בהכרח היו ידועים לפני כן, כמו "חיי פיי" של יאן מרטל הקנדי. במשך השנים זכו בו בין השאר אניטה ברוקנר, בן אוקרי, רודי דויל ואיאן מקיואן. הסופר הדרום אפריקאי־אוסטרלי ג'"מ קוטזי, הסופר האוסטרלי פיטר קארי והסופרת הבריטית הילארי מנטל הם היחידים שזכו בפרס פעמיים.

מאז שונה תקנון הפרס מחו סופרים וסופרות בריטים ביקורת על איכות הספרות האמריקאית והביעו חשש מכך שהדבר יפגע בסיכוייהם לזכות בו. הסופר הבריטי ג'וליאן בארנס, שזכה בפרס על ספרו "תחושה של סוף" משנת 2011 אמר: "לאמריקאים יש מספיק פרסים משלהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ