פליק-פלאק לאחור: הוצאת גאלימר חזרה בה ותוציא לאור את כתביו האנטישמיים סלין

בינואר השנה נסוגה הוצאת הספרים מכוונתה להוציא את הספר, בעקבות סערה ציבורית שקמה בצרפת

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

ראש ההוצאה לאור הצרפתית גאלימר הודיע כי הוא נחוש להוציא לאור מהדורה עבת כרס של כתביו האנטישמיים של הסופר לואי-פרדינן סלין. בעבר הביאה הכוונה למחאה ציבורית נרחבת בצרפת ואנטואן גאלימר, ראש ההוצאה, הודיע שלאור זאת הוא נסוג מכוונתו. היום, כך דיווחו כלי תקשורת בצרפת, תיקן את הודעתו מחודש ינואר ומסר שמהדורה בת אלף עמודים, ובה אוסף מכתביו האנטישמיים של הסופר הצרפתי, תצא לאור. "השהיתי את הפרוייקט אך לא ביטלתי אותו", מסר המו"ל למגזין JDD הצרפתי. "הסיבה להשהיה פשוטה: אי אפשר לבנות דבר כשאש משתוללת. איש לא יקשיב לך".

בהודעה הראשונית שפירסמה ההוצאה בנושא, בתחילת ינואר, נמסר כי בכוונתה לקבע את המאמרים "בהקשר שלהם ככתבים של אלימות רבה, המובעת באמצעות השנאה האנטישמית". ההודעה עוררה תגובות נזעמות בקרב גורמים בקהילה היהודית ובפרלמנט הצרפתי, ודיון ציבורי ער.

סלין. "שיסע והחליא"צילום: JLPC / Agence de presse Meurisse

סלין, שמת ב–1961, נחשב גם היום לאחד מגדולי הפרוזה הצרפתית, בעיקר בזכות הרומן "מסע אל קצה הלילה" (תרגום לעברית: אילנה המרמן, הוצאת עם עובד). אלא ששמו והמוניטין שלו הושחרו בעקבות פרסום המאמרים, שאותם חיבר במהלך שנות ה–30 ויצאו בספר שאזל מן החנויות ב–1945. סלין הורה בחייו שלא להדפיס שוב את המאמרים אבל לאחרונה נעתרה לבקשת גאלימר אלמנתו בת ה–105 של הסופר.

עיון בטקסטים מעורר חלחלה. סלין כתב למשל: "הנחש היהודי, כמו בנבואות של האורקל, הצליח סוף סוף להקיף את העולם כולו, את הכל הוא שיסע והחליא והשחית כמו עיט על פגר" (תרגום דורי מנור).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ