"13 סיבות" ו"אל תיגע בזמיר" — ברשימת הספרים המושמצים של 2017

"13 סיבות", שעובד לסדרה, עורר התנגדות בגלל סיפור התעללות שהוביל להתאבדות. בצמרת הרשימה גם רב המכר "יומן אמיתי לגמרי של אינדיאני במשרה חלקית" שמחברו נחשד בהטרדות מיניות

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסדרה "13 סיבות", על פי הספר. התעללות עד התאבדות
מתוך הסדרה "13 סיבות", על פי הספר. התעללות עד התאבדותצילום: Beth Dubber/אי־פי

"13 סיבות" של ג'יי אשר ו"יומן אמיתי לגמרי של אינדיאני במשרה חלקית", שכתב שרמן אלכסי ופורסם לפני כעשור, הם הספרים מעוררי ההתנגדות ביותר בשנת 2017. שני הספרים, שניהם רבי מכר אמריקאים, מככבים ברשימה השנתית של ספרים מושמצים שמפיץ איגוד הספריות האמריקאי. עוד ברשימה: "אל תיגע בזמיר" של הארפר לי, ששמרנים מתנגדים לו מאז צאתו לאור ב–1960 ו־"The Hate you Give" ספרה של אנג'י תומס למבוגרים צעירים שגם הוא היה רב מכר בולט בשנה שעברה.

המשותף לכל הספרים, כצפוי, הוא נגיעתם בנושאים שנויים במחלוקת. "13 סיבות" (הופיע בעברית בהוצאת כנרת), שעובד לסדרת טלוויזיה מצליחה, מגולל את סיפור ההתעללות בהאנה בייקר, שהובילה להתאבדותה. "יומן אמיתי לגמרי של אינדיאני במשרה חלקית" (כנרת) מספר על ילד חריג הגדל בשמורה אינדיאנית, בה אלימות ואלכוהוליזם הם מציאות יומיומית, ויוצא ללימודים בתיכון של לבנים. הקלאסיקה "אל תיגע בזמיר" עוסקת בהתמודדות עם גזענות כלפי שחורים, וכך גם ספרה של תומס, המתאר גיבורה שהופכת לאקטיביסטית אחרי שהיא חוזה בהתקפה של שוטרים נגד חבר שלא מהווה איום.

גרגורי פק וברוס פטרס בעיבוד הקולנועי ל"אל תיגע בזמיר". התנגדות מסורתית של השמרנים צילום: AP

הספרים הללו, אחזקתם בספריות ומתן האפשרות לילדים ובני נוער לקרוא אותם, הביאו למחאות מצדם של הורים וגורמים קהילתיים אחרים. אלא שלפחות בספרים של ג'יי אשר ושרמן אלכסי, קשורה המחאה גם לסיבות אחרות: "13 סיבות" זכה לתשומת לב מיוחדת, כך על פי ניתוח של הרשימה, בעקבות הסדרה ואילו נגד אלכסי צצו בחודשים האחרונים דיווחים על הטרדה מינית כנגד מספר נשים, שהביאו אותו לוותר על מדליית קרנגי, אחד מעיטורי הכבוד הבולטים בענף הספרים האמריקאי.

בעבר, כיכבו בין היתר ברשימת המאותגרים גם סדרת ספרי הארי פוטר (באשמת סגידה לכישוף ולשטן) והאוטוביוגרפיה של מאיה אנג'לו "ידעתי למה הציפור הכלואה שרה" (בגלל הגזענות והאונס שהיא מתארת).

חאלד חוסייני (מימין), מחבר "רודף העפיפונים", עם שחקני הסרט על פי ספרו. היה בעבר ברשימת המושמציםצילום: AP

עוד ספרים שהופיעו ברשימת הבזויים ל–2017 הם הרומן הגראפי "דרמה", מאת ריינה טלגמאייר ("כולל דמויות הומו־לסביות מבלבלות"), "ג'ורג'", ספר ילדים עטור פרסים מאת אלכס גנו ("כולל דמות ילד טרנסקסואל") וגם כותרים ותיקים יותר כמו "רודף העפיפונים" ("מקדם איסלם ועלול להוביל לטרור").

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ