גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

משרד התרבות הפיץ תזכיר חקיקה לתיקון החוק להגנת הספרות והסופרים. אלא שבניגוד למוצהר בעבר, אין בחוק כל שינוי לעומת המצב השורר כעת. תזכיר החוק עוסק אך ורק במתן תוקף קבוע לשני הסעיפים בהוראת השעה, הנוגעים לתצוגה בחנויות הספרים ולאיסור על מתן תגמולים למוכרנים בחנויות על קידום מכירת ספרי הוצאות שהן מבעלי רשתות הספרים.

כזכור, חוק הספרים, שנכנס לתוקפו בפברואר 2014, בתקופתה של לימור לבנת כשרת התרבות, ניסה להתמודד עם עיוותי ענף הספרים הישראלי. הרקע לחקיקתו הוא דואופול סטימצקי וצומת ספרים השולטים בשוק ונמצאים בבעלותן של הוצאות הספרים הגדולות. כיום מחזיקות מודן וכינרת זמורה ביתן ברשת צומת ספרים, ולידיעות אחרונות 10 אחוז מהבעלות על סטימצקי, שבתורה מחזיקה בהוצאות הספרים "קוראים" ומאז סוף 2017, גם בהוצאת "תכלת".

חנות של צומת ספרים. את מה אסור לקדםצילום: אייל טואג

החוק אושר בקיץ 2013 ונכנס לתוקפו בפברואר 2014 כהוראת שעה לשלוש שנים. היו בו שלוש רגליים עיקריות: איסור על קיום מבצעי הנחה על ספרים חדשים והגנה על מחירם הקטלוגי לתקופה של שנה וחצי, קביעת תשלומי תמלוגים מינימליים לסופרים על מכירת ספריהם ואיסור על קידום הוצאות מסוימות, אלו שבבעלותן רשתות הספרים, בתצוגה ובמכירה בחנויות. לחוק היו מצדדים ומתנגדים. מצדדיו טענו כי הוא מסדיר ומנרמל את פעילות השוק. בזכות הקפאת מחירי הספרים החדשים, נטען, מתמתנת התחרות בין הרשתות והמחירים הקטלוגים שנקבעים לספרים נמוכים בעשרות אחוזים (מחיר ספר ממוצע אמנם ירד בשיעור חד). מתנגדי החוק טענו כי הוא מקשה על סופרים חדשים לפרוץ ועל מו"לים להסכים להוציא ספרות ביכורים וכי האיסור במתן הנחות מאט את פעילות הענף.

סמוך לשבוע הספר בשנת 2015 הודיעה השרה רגב כי תפעל לביטול החוק ומינתה ועדת בדיקה. אף שהוועדה צידדה בסך הכל בנוסח החוק והמליצה לאפשר לו לפעול עד תום תקופת המבחן, החליטה השרה רגב לגנוז את מסקנות הוועדה ולפעול לבטל את החוק. במקביל, הודיעה כי תפעל לחקיקת חוק חדש, שיטפל בבעיות העומק של הענף — בראשן הבעלות האנכית של הוצאות הספרים על הרשתות — ויתמודד עם קשייהם של סופרי ביכורים על ידי הקמתה של קרן מיוחדת.

חנות של סטימצקי. לידיעות אחרונות עשרה אחוז מהבעלותצילום: אמיל סלמן

הביטול נכנס לתוקפו כחמישה חודשים לפני סיום תקופת החוק המקורית, ב–1 בספטמבר 2016. מהסעיפים המבוטלים הוחרגו שניים: זה הנוגע לפריסת התצוגה בחנות, כך שלא תינתן עדיפות להוצאות שהן מבעלי הרשת, וזה הנוגע לאיסור על קידום מכירת ספרים של הוצאות מסוימות באמצעות מתן תגמול למוכרנים בחנויות. תוקפם של סעיפי החוק הללו הוארך עד ליוני 2018.

למרות ההצהרות המוקדמות, על פי נוסח התזכיר שהופץ להערות, אלו שני הסעיפים היחידים שמופיעים בחוק, שכל ייעודו הוא מתן תוקף קבוע להם. בשנה שעברה, במסגרת כתבה שבחנה שנתיים לכהונת השרה רגב, התייחס משרד התרבות לביטול החוק והסביר כי אף שהשרה חותרת לביטול הבעלות האנכית בשוק הספרים, הסמכות בסוגיה נתונה בידי הרשות להגבלים עסקיים במשרד הכלכלה וכי העניין מצוי בדיון בין הרשות, ועדת החינוך של הכנסת ומשרד התרבות והספורט. באשר לאותה קרן לעידוד ספרות ביכורים, הבטיח המשרד כי מודל הפעילות של הקרן "יצא להערות הציבור בקרוב, בהתאם לנוהל". עד כה לא נעשה הדבר.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "ביטול חוק הספרות והסופרים פתר מצוקה מתמשכת בענף הספרים. המהלך שהובילה השרה רגב העלה את מכירות הספרים, הוריד מחירים עבור קהל הקוראים, קידם מכירת ספרי ילדים חדשים והוצאה לאור של ספרי ביכורים. מוסכם שיש להמשיך לפעול על מנת למנוע את ההשפעות המזיקות של מבנה הבעלות האנכית הקיימת בענף על התחרותיות בשוק. לאחר בדיקת הנושא הוחלט לקבל את עמדת רשות ההגבלים העסקיים אך יחד עם זאת להוביל תיקון חקיקה אשר משמר את שני הסעיפים החוק אשר מגינים על המו״לים וצרכני הספרים מפני תחרות בלתי הוגנת, תיעדוף ספריהן של ההוצאות הקשורות בקשרי בעלות עם רשתות הספרים, והבטחת מגוון ואיכות ספרותית לצרכנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ