עמוס עוז: "כל מדינה בעולם צריכה ללכת בעקבות טראמפ"

בראיון שהתפרסם באתר האינטרנט של תחנת טלוויזיה גרמנית אמר עוז כי על כל המדינות להעביר את שגרירויותיהן לירושלים, ובמקביל לפתוח שגרירות במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז. "יש לי רגשות מעורבים כלפי ירושלים"
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

"אינני יודע מה יהיה בעתיד בירושלים אבל אני יודע מה צריך לקרות. כל מדינה בעולם צריכה ללכת בעקבות הנשיא טראמפ ולהעביר את השגרירות שלה בישראל לירושלים. במקביל, כל אחת מהמדינות הללו צריכה לפתוח שגרירות במזרח ירושלים כבירתה של המדינה הפלסטינית". את הדברים אמר בימים האחרונים עמוס עוז, במסגרת ראיון לקראת יום העצמאות ה-70 של ישראל, וצאת התרגום בגרמנית לספרו "שלום לקנאים".

הראיון, שהתפרסם באתר האינטרנט של תחנת הטלוויזיה הגרמנית "דויטשה ולה", עסק בהרחבה בפתרון שתי המדינות בו מאמין עוז, ובהיסטוריה האישית שלו כיליד ירושלים שלפני קום המדינה, השזורה בהיסטוריה של ישראל. סוגיית השגרירויות, אותה העלה עוז, צוינה בעקבות שאלות על ירושלים של ילדותו וירושלים העכשווית. "יש לי רגשות מעורבים כלפי העיר", השיב עוז, "היא מרתקת, היא יפה, טרגית ומושכת מאוד עבור קיצונים, פאנאטים, נביאים מטעם עצמם. אני מוצא את זה מרתק, אך לא הייתי רוצה לחיות בתוך כל זה. אני זקוק לריחוק". כשנשאל עוז באשר לפתרון שתי המדינות שהוא מצדד בו השיב כי "אנחנו לא יכולים להיות משפחה אחת מאושרת מפני שאנחנו לא אחד, לא מאושרים ולא משפחה. אנחנו שתי משפחות אומללות. עלינו לחלק את הבית לשתי דירות סמוכות. אין כל טעם בלפנטז שאחרי מאה שנת שפיכות דמים וכעס, יקפצו יהודים וערבים לירח דבש ויעשו אהבה במקום שלום".

צילום: הוצאת כתר

בראיון לפני כשנה ב"ישראל היום" לדרור אידר, עם צאת "שלום לקנאים" בעברית, ענה עמוס עוז בתשובה לשאלה "מה הכי מפריע לך בסילוף עמדותיך", במילים: "בצורה נורא פשוטה: מי יותר אוהב את ישראל, אלה שרוצים אותה גדולה או אלה שרוצים להתחלק בה עם הפלסטינים. העניין הזה של מי יותר אוהב את ישראל הוא עלבון נורא. מה, יש רק דרך אחת לאהוב את ישראל? אם אתה ואני אוהבים את אותה אישה, ואתה אוהב אותה חשופה לגמרי ואני אוהב אותה לבושה ועטויה מכף רגל ועד ראש, אחד מאיתנו אוהב אותה פחות? מה זה?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ