פורסם תקנון התמלוגים החדש על השאלת ספרים: פחות סופרים יתחלקו בכסף

בתקנון החדש הושוו סכומי התמלוגים לסופרי ילדים לאלה הניתנים לסופרי מבוגרים, אבל לא תוקנה שיטת הסקר הבלתי מדויקת לקביעת הזכאים לתמלוגים

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

פחות סופרים יתחלקו מעתה בתקציב התמלוגים — זו אחת השורות התחתונות בעדכון תקנות התשלום של תמלוגים לסופרים על השאלת ספריהם בספריות הציבוריות, שפירסם משרד התרבות. כשנה וחצי אחרי שהמשרד הודיע על הקמת ועדה לבחינת תנאי התמלוגים — בעקבות דיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת — התפרסם בשבוע שעבר התקנון החדש. על פיו, סכומי התמלוגים לסופרי ילדים ונוער יושוו לאלו הניתנים לסופרים למבוגרים; נקבעו סכומי מינימום ומקסימום חדשים לרווח מהשאלת ספרים — כאשר סכום המינימום עלה וסכום המקסימום ירד; עוד נקבע כי תמלוגים יינתנו רק לסופרים המתגוררים בישראל. שיטת הסקר המדגמית ולא מדויקת להחלטה על הזכאים לתמלוגים, שנגדה יצאו בשנת 2016 סופרים רבים, נותרה בעינה.

בסוף 2016 נודע כי משרד התרבות מספריות ציבוריות בשל החלפת הזכיין שטיפל בכך ועיכוב בהוצאת מכרז לזכיין החדש. עד אז, החל משנת 2011, ביצעה זאת חברת "מרטנס הופמן". בתגובה לעצירת התמלוגים, כינס ח"כ יהודה גליק דיון בוועדת החינוך של הכנסת ובו הודיעה ראשת מינהל התרבות, גלית והבה-שאשה, כי החל מ–2018 . רבים קיוו כי פירושה של ההצהרה יהיה קודם כל שינוי בשיטת הסקר.

ח"כ יהודה גליק. כינס דיון בוועדת החינוך של הכנסת בעקבות עצירת התמלוגים לסופרים
ח"כ יהודה גליק. כינס דיון בוועדת החינוך של הכנסת בעקבות עצירת התמלוגים לסופריםצילום: אוליבייה פיטוסי

תשלום תמלוגים לסופרים על השאלות מתבצע בצורה שונה מהתמלוגים למוזיקאים עבור השמעת יצירותיהם — והוא גם אינו מחויב בחוק. כיום הוא מתבצע בשני שלבים: הראשון, סקר בקרב סופרים המזמין אותם להירשם במאגר. רק מי שרשומים במאגר יזכו בתשלומים — אף שישנם מי שכלל אינם מכירים את האפשרות הזאת. השלב השני הוא מדגם בקרב 20 ספריות ציבוריות, ששליש מהן משתנה מדי שנה. על פי הספרים שהושאלו בספריות הללו, יינתן תשלום לסופרים, אף שלא בהכרח מדובר במדגם מייצג.

הסופרים שנאבקו בשיטת הסקר הזאת ביקשו להשתמש בנתונים הממוחשבים שאוגרות כל הספריות, כך שיתבצע תשלום אמת עבור השאלה. אלא שבשבוע שעבר קראה מודעה מטעם משרד התרבות לסופרים להירשם שוב לסקר הסופרים החדש. באתר הסקר, שמפעילה כעת חברת ci marketing research מופיע התקנון החדש ובו נתונים ושינויים בשיטות החישוב.

רובי נמדר, זוכה פרס ספיר 2015, החי בארה"ב. לא יהיה זכאי לתמלוגים
רובי נמדר, זוכה פרס ספיר 2015, החי בארה"ב. לא יהיה זכאי לתמלוגיםצילום: מיכה שמחון

אף שהסופרים נאבקו להגדיל את הסכום שהוקדש להשאלות, עומד התקציב על כ–2.210 מיליון שקלים, כולל מע"מ. סכום המינימום שנקבע כעת לתשלום תמלוגים הוא 600 שקלים כולל מע"מ, לעומת 400 עד כה, ותקרת התשלום עומדת על 18,000 שקלים כולל מע"מ, לעומת תקרה של 26,000 שקלים שהיתה נהוגה עד כה. פירוש הדבר: מי שהיה זכאי לקבל 500 שקל על השאלת ספרו, היה מקבל אותם לפי התקנון הישן, ולא יקבל דבר לפי החדש. מי שהיה זכאי ל–25 אלף שקל כתמלוגים, קיבל אותם לפי התקנון הישן, ויקבל רק 18 אלף לפי החדש.

שינוי נוסף נוגע כאמור לביטול ההבחנה בין סופרי ילדים לסופרי מבוגרים בחישוב הזכאות. גם בעצם הזכאות לתשלום נרשם שינוי וכעת זכאים לתמלוגים רק מי שמתגוררים בישראל דרך קבע ולא נעדרו ממנה ברציפות בשלוש השנים שקדמו לחישוב הזכאות. סעיף דומה הוכנס כזכור לפני כשנתיים לתקנון פרס ספיר, וכעת מתברר שסופרים דוגמת רובי נמדר, זוכה ספיר ל–2015 על "הבית אשר נחרב", החי בארה"ב, ודב אלפון, מחבר "לילה ארוך בפריז" החי בפריז, לא יזכו בתשלום תמלוגים מהשאלות ספריהם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ