קצרי רוח |

פתרון פשוט למצוקת הקריאה בציבור הערבי

ברוב היישובים הערביים בישראל אין חנויות ספרים וגם בספריות ההיצע דל. "עם הספר", הגיע הזמן לקחת אחריות ולחייב למשל כל ספרייה וחנות ספרים בארץ להחזיק אצלם לפחות 5 אחוז של ספרים בערבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שבוע הספר 2016. מה הקשר בין אחוזי קריאה נמוכים לבין פשיעה?

היום ייפתח שבוע הספר, שיוציא ישראלים רבים לדוכנים שברחובות, אולם במגזר הערבי לא ירגישו חלק מהחגיגה. שוב, נמצא את עצמנו מאחור, בפער ניכר.

החברה הערבית בארץ, שמונה כ–1.6 מיליון איש ומהווה כ–20% מהאוכלוסייה, מוצפת בבעיות פנימיות. מקרי האלימות, הפשיעה והנשק הלא חוקי בתוך המגזר רבים, והכל מתחיל בחינוך — תחום בו הפער בין היהודים לערבים בולט במיוחד.

חלק מרכזי בחינוך נכון הוא קריאת ספרים. מחקרים רבים הוכיחו שקריאה מגיל צעיר מסייעת בפיתוח המוח והמחשבה, רכישת מיומנויות, דמיון, יצירתיות, יכולת הבעה ולימוד עצמי, וכמובן שבכוח הקריאה למלא אצל צעירים את הזמן הפנוי ואת חוסר המעש שמוביל לעיסוק בדברים שליליים.

ילד הוא ילד, לא משנה אם הוא יהודי או ערבי, וילדים אוהבים סיפורים. ואולם, טענות שגורסות כי בחברה הערבית, לרבות בקרב צעיריה, קוראים פחות מבחברה היהודית לא מגיעות משום מקום. מנתוני דו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסם ביוני אשתקד עולה כי כמחצית מהאוכלוסייה הערבית בישראל (49%) אינה קוראת ספרים כלל, לעומת 24% בקרב האוכלוסייה היהודית.

חלק משמעותי מהאוכלוסייה הערבית בארץ אינו קורא היטב או כלל בעברית. הדבר נכון בעיקר לילדים הקטנים. השפה הערבית, שקיבלה תוקף של שפה רשמית בישראל לצד העברית עוד בימי המנדט, אינה נהנית ממעמד שווה לה בתחום הספרות. ברוב היישובים הערביים אין כלל חנויות ספרים. במרבית הספריות הפזורות בהם היצע הספרים דל, ובמקרים רבים איכות הספרים לקויה. על ספרי קלאסיקה לילדים בתרגום לערבית לרוב אין על מה לדבר. אפילו רבי מכר כמו הארי פוטר, סדרת הספרים המצליחה בעולם, קשה למצוא בערבית.

המחסור בספרים בשפה הערבית ניכר גם ביישובים שאינם ערביים. אזרח ערבי שגר בערים מעורבות כמו חיפה, יפו או לוד צריך להתאמץ כדי להשיג ספרים מגוונים בשפתו, אפילו בסניפי רשתות הספרים הגדולות. בעוד שבשפה העברית יוצאים מדי שנה מעל לאלף ספרי ילדים חדשים, בערבית יוצאים עשרות בודדות. מדובר בבעיה רחבה ועמוקה, שכן מעטים בחברה הערבית עוסקים בתחום הספרות, בין אם בכתיבה ובין אם בהוצאה.

המשבר בתחום הספרות הערבית מהווה גורם נוסף שמעמיק את הפערים בין המגזר הערבי לשאר החברה הישראלית. מיזמים פרטיים או עמותות ששמות לעצמן למטרה לקדם את נושא הקריאה והספרות במגזר הערבי, מהווים יוזמות מבורכות אך הם אינם מספיקים. הדרך לצמצום הפערים וקידום הנושא היא חקיקה. דוגמה אחת היא לחייב כל ספרייה, חנות ורשת ספרים בארץ להחזיק בכמות ספרים בערבית, שתהווה לפחות 5% מסך הספרים במקום. אפשרות נוספת היא הקמת ועדה מיוחדת מטעם משרד התרבות שתוסמך להעניק לסופרים מהמגזר הערבי מענקים וסבסודים על פי קריטריונים שייבחרו. ועוד כיוון אפשרי לסיוע: עזרה תקציבית דרך משרד התמ"ת להקמת בתי דפוס והוצאות ספרים במגזר הערבי.

הביקוש בקרב הציבור הערבי בישראל לספרים רבים, מגוונים ונגישים בשפה ערבית קיים. מכאן זהו תפקידה של המדינה לדאוג לכך ולסייע בהחלת השוויון בתחום בין המגזרים בארץ. העם בישראל ידוע כ"עם הספר", על שמו של ספר הספרים שמאחד בין שלוש הדתות הגדולות בעולם. אם בכוח ספר לאחד בין דתות, תרבויות וניגודים, אסור לזלזל בחשיבותם החברתית של ספרים באשר הם. הגיע הזמן להרים את הכפפה ולסייע למגזר הערבי בארץ להתקדם ולהפוך לחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. האחריות היא גם שלנו, האזרחים שאכפת להם, מהצד הערבי ומהצד היהודי. בסופו של דבר, אנחנו כותבים את הסיפור של עצמנו.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת "ערבים זה לזה" הפועלת לחיבור בין המגזר הערבי לחברה הישראלית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ