התארגנות בשוודיה לנובל אלטרנטיבי לספרות השנה. הציבור ישתתף בהצבעה

עם ביטול הפרס השנה בעקבות שערורייה מינית והתפטרות חברי הוועדה, התארגנה אקדמיה חדשה עם כמאה אנשי תרבות וספרות, שהחלה לאסוף שמות מועמדים. הזוכה יוכרז באוקטובר

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפכנות תמיכה ברחבת בניין האקדמיה השוודית בשרה דניוס, ראש האקדמיה המעניקה נובל לספרות, עם התפטרותה בעקבות השערורייה
הפכנות תמיכה ברחבת בניין האקדמיה השוודית בשרה דניוס, ראש האקדמיה המעניקה נובל לספרות, עם התפטרותה בעקבות השערורייהצילום: TT NEWS AGENCY / רויטרס

התארגנות עצמאית של אנשי תרבות בשוודיה תציע — השנה בלבד — פרס מתחרה לפרס נובל, כאקט של מחאה נגד הנסיבות שהביאו לביטול הענקת הפרס השנה. כזכור, בחודש מאי האחרון נודע כי השנה לא יוענק פרס נובל לספרות, שהוא הפרס היוקרתי והגבוה ביותר המוענק מדי שנה לסופר או משורר בעולם. על ביטולו הוחלט בעקבות האשמות על הטרדה מינית שהופנו נגד ז'אן קלוד ארנו, בעלה של קטרינה פרוסטנסון, אחת מחברות הוועדה. בעקבות הסערה התפטרו כמה מחברי האקדמיה, בהם העומדת בראשה, פרופ' שרה דניוס. לפני שבועות אחדים אף הוגשו נגד ארנו אישומים באונס, ועוד קודם לכן, למרות שהוא מכחיש מכל וכל, האשמות אלו הביאו לגל תגובות ותגובות נגד ולשורה של חברי ועדה שהתפטרו מתפקידם.

לאחר השערוריה שקמה הודיעה האקדמיה שלא תעניק את הפרס בטקס הקרוב, בגלל אובדן האמון בשיקול דעתה ובסמכותה. בתגובה, כך דיווח ה"גרדיאן" הבריטי, הודיעה התאחדות של כמאה אנשי תרבות, כותבים, שחקנים, עיתונאים ודמויות מתחום התרבות, על הקמת אקדמיה חדשה בכוונה להעניק פרס מקביל לנובל הספרותי כבר בסתיו הקרוב, במקביל לאירועי הנובל הרשמיים. בהצהרה מטעם ההתארגנות החדשה נמסר: "הקמנו את האקדמיה החדשה בכדי להזכיר לאנשים שספרות ותרבות מקדמות דמוקרטיה, שקיפות, אמפתיה וכבוד, ללא דיעה קדומה, יהירות, פריבילגיות וסקסיזם".

ז'אן קלוד ארנו, בעלה של אחת מחברות הוועדה. אישומים על אונסצילום: CHRISTINE OLSSON / SCANPIX / Kod

בכדי לעמוד במשימה שלקחה על עצמה, ביקש הגוף החדש מספרנים וספרניות ברחבי שוודיה להציע מועמדים לפרס — סופרים מרחבי העולם שפרסמו לפחות שני ספרים, לפחות אחד מהם בעשור האחרון. ההנחיה שהועברה היא סופר או סופרת שכתבו אודות ה"אנושיות בעולם" — הנחיה אחרת מזו שקבע מייסד הפרס, אלפרד נובל, שביקש להעניק אותו ל"סופרים שעבודתם יוצאת דופן, אידילית".

שרה דניוס, ראש האקדמיה, עם התפטרותה לאחר התפוצצות הפרשהצילום: TT NEWS AGENCY / רויטרס

על פי הודעת האקדמיה החדשה, אחרי שייאספו שמות המועמדים הם יועמדו להצבעת הציבור. הארבעה שיזכו לניקוד הגבוה ביותר יועמדו בפני ועדת שיפוט בה יהיו חברים העורכת אן פאלסון, פרופ' ליסבת' לארסון מאוניברסיטת גוטנבורג והספרנית גונילה סאנדין. הזוכה יוכרז או תוכרז בחודש אוקטובר הקרוב. הזוכה יקבל פרס בטקס פומבי שייערך ב–10 בדצמבר. למחרת היום תתפרק האקדמיה החדשה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ