מה אפשר ללמוד על מבנה שוק הספרים מרבי המכר של תשע"ח

הנתונים, לפי רשימת שתי הרשתות הגדולות, צומת ספרים וסטימצקי. בין ספרי הילדים מובילים "אוגי ואני שלושה סיפורי פלא" ו"כשסבא אליהו היה קטן"

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

חייו של בנימין נתניהו, היסטוריה אלטרנטיבית, גידול ילדים ורומנים קריאים קלילים – כך נראות רשימות רבי המכר לשנה החולפת ברשתות הספרים הגדולות, צומת ספרים וסטימצקי. ברשימות, שמתייחסות לשנה החולפת, מופיעה חפיפה מסויימת בין הכותרים המייצרת מראה של הקורא הישראלי הממוצע, העדפותיו ובחירותיו. אבל יותר מזה, הרשימות, שהועברו על ידי הרשתות עצמן, מספרות סיפור רחב יותר, על מבנה שוק הספרים, הבעלויות הצולבות  והאינטרסים העסקיים של בעלי ההוצאות שהם גם בעלי הרשתות. וכדי להוסיף על כל זה, כדאי לזכור שבאחרונה ביטלה שרת התרבות מירי רגב גם את בקידום והעדפת הספרים של הבעלים.

עטיפות חלק מרבי המכר. מהביוגרפיה של נתניהו ועד רומנים קלילים
עטיפות חלק מרבי המכר. מהביוגרפיה של נתניהו ועד רומנים קליליםצילום: הוצאת ידיעות ספרים, דוד פולונסקי/הוצאת כנרת זמורה ביתן, צילום על עטיפה: יובל נתן/כנרת זמורה ביתן דביר — מוציאים לאור בע"מ, הוצאת כנרת זמורה ביתן, הוצאת כתר

בשתי הרשתות מובילות את הרשימה, לפחות בסוגת העיון, נתניהו, שחיבר העיתונאי בן כספית (ידיעות ספרים) והספר של מילטון ג'יילס (הוצאת כתר). את המקום השלישי ברשימה של צומת ספרים, והראשון בסוגת הפנאי ברשימת סטימצקי, תופס ספר ההדרכה להורים , שחיברה עינת נתן. 

התמונה הופכת להיות מובהקת פחות ברשימה המתייחסת לסיפורת. בראש הרשימה בז'אנר, בצומת ספרים, כיכב של אסתי ויינשטיין המנוחה, שיצא בהוצאת "כינרת זמורה ביתן", שהיא מבעלות הרשת. אחריו נמצא "סוס אחד נכנס לבר", של דויד גרוסמן (הוצאת הספריה החדשה) ואחריו "פאני וגבריאל", מאת נאוה סמל המנוחה, גם הוא של הוצאת כינרת.

בראש רשימת סטימצקי שלושה ספרים של הוצאת ידיעות ספרים, שהיא מבעלות הרשת: "אשתו של מגדל התה", מאת דיינה ג'פריס ואחריו ספרה האחרון של סופרת רבי המכר הבריטית, ג'וג'ו מויס, "ספינת הכלות" והמותחן הישראלי "שמיים אדומים", של דניאל שנער.

את רשימת ספרי הילדים מובילים בצומת ספרים "אוגי ואני שלושה סיפורי פלא, מאת ר"ג פלאסיו ו"כשסבא אליהו היה קטן", מאת ינץ לוי, שניהם של כינרת זמורה ביתן. במקום השלישי ברשימת הילדים מופיעה הקלאסיקה "מעשה בחמישה בלונים", של מרים רות (ספריית פועלים).

ברשימת הילדים של סטימצקי אנומליה, כששלושת הכותרים במקומות הראשונים ברשימה שייכים להוצאת כינרת:"יומנו של חנון 12" מאת ג'ף קיני, "אנה פרנק, הרומן הגראפי" של ארי פולמן ודוד פולנסקי ו"אוגי ואני".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ