ניל גיימן והארוקי מורקאמי יתמודדו על הנובל האלטרנטיבי לספרות

הסופרים ניל גיימן, הארוקי מורקאמי, מאריז קונדה וקים ת'ואי יתמודדו על הפרס החלופי הנתון בחלקו לבחירת הקהל. הוא יוענק השנה בעקבות ביטול הנובל המסורתי לאור פרשת ההטרדות המיניות באקדמיה השוודית

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניל גיימן. "אני מצוי בחברה מהוללת"
ניל גיימן. "אני מצוי בחברה מהוללת"צילום: AP

ניל גיימן, הארוקי מורקאמי, מאריז קונדה וקים ת'ואי הם ארבעת המועמדים לפרס הנובל האלטרנטיבי לספרות — כך פורסם בסוף השבוע האחרון. הנובל האלטרנטיבי, שיוכרז באוקטובר ויוענק לזוכה בטקס חגיגי בדצמבר, נוסד השנה בידי אנשי רוח שוודים בעקבות פרשת הפיטורים בשורות האקדמיה השוודית על רקע הטרדות מיניות. זו הובילה להחלטה שלא להעניק ב–2018 את הפרס המסורתי, ולהציע לו את החלופה — השונה בהיותה נתונה בחלקה לבחירת הקהל.

מועמדותו של גיימן, מכותבי הפנטזיה והמדע בדיוני המצליחים בעולם שהתפרסם בעקבות כתיבת הקומיקס "סאנדמן", לא היתה מתאפשרת לולא היה מדובר בפרס המושפע על ידי קוראים. עם ההכרזה צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מאושר" וכי "הזכייה לא תגרום לי לשמחה רבה יותר מהשמחה שאני חש עכשיו על מועמדותי ברשימה הקצרה. אינני חש שאני מתמודד נגד אחרים, אלא שאני מצוי בחברה מהוללת".

עבור מורקאמי, היכללות ברשימת הנובל היא אינה עניין חדש: באופן מסורתי נכלל הסופר היפני בן ה–69 ברשימות של סוכנויות ההימורים לזוכי נובל, ושנה אחר שנה צופים לו זכייה בפרס. בין ספריו שזכו להצלחה עולמית ניתן למנות את "יער נורווגי" (1987), "קפקא על החוף" (2002), "1Q84" שיצא בשלושה כרכים, בין 2010 ל–2011 ורבים נוספים. כן זכה מורקאמי בפרסים רבים על כתיבתו, בהם פרס פרנץ קפקא ב–2006 ופרס ירושלים לשנת 2009.

הרוקי מורקמי. לא זר לרשימות זכייה בנובלצילום: Maya Levin

קונדה בת ה–81, ילידת גואדלופ, היא מועמדת נוספת לפרס, שהוגדרה על ידי האקדמיה החדשה "אחת מסופרות הקאריביים היוצאות מן הכלל". בעברית יצא ב–2008 ספרה "אני טיטובה, מכשפה שחורה" (הוצאת נהר).

הסופרת קים ת'ואי, שנמלטה מויאטנם עם משפחתה אחרי נפילת סייגון ב–1975 כשהיא בת עשר בלבד וגדלה בקנדה, היא המועמדת האחרונה ברשימה. ספריה לא תורגמו עד כה לעברית. בנימוקי בחירתה נכתב כי "סיפוריה שלה מאירים את הצבעים, הריחות והטעמים של ויאטנם, כמו גם את הסכנות הטמונות בגלות ובחיפוש אחר זהות".

האקדמיה החדשה, שתתפרק עם הענקת הפרס בחודש דצמבר, מונה כמאה אנשי תרבות ורוח. היא קמה בחודש מאי האחרון בעקבות האשמות על הטרדה מינית נגד ז'אן קלוד ארנו, בעלה אחת מחברות הוועדה של קטרינה פרוסטנסון. הפרשה, שהובילה להגשת כתב אישום על אונס נגדו, חוללה שערורייה בקרב הוועדה. בשיאה, התפטרו רבים מחבריה והאקדמיה השוודית הודיעה כי לא תעניק השנה את הפרס. נכון לעכשיו ייתכן ובשנת 2019 יוענקו שני פרסים, אם כי הדברים טרם אושרו.

"הקמנו את האקדמיה החדשה בכדי להזכיר לאנשים שספרות ותרבות מקדמות דמוקרטיה, שקיפות, אמפתיה וכבוד, ללא דיעה קדומה, יהירות, פריבילגיות וסקסיזם", בישרו חברי האקדמיה החדשה בהודעה מטעמם, שפורסמה עם הקמתה, וכנראה התכוונו לעקוץ בה את חברי האקדמיה שקדמה עם המילה "ישנה".

באותו המעמד הודיעה ההתאגדות החדשה כי בכדי לבחור זוכה, יתבקשו ספרנים וספרניות להציע מועמדים לפרס, אשר כתבו אודות "האנושיות בעולם" — זאת בניגוד ל"סופרים שעבודתם יוצאת דופן ואידילית", כפי שנכתב בהנחייה שקבע אלפרד נובל, מייסד הפרס המסורתי. הרשימה הארוכה לפרס האלטרנטיבי הכילה עשרות שמות, בהם הסופר הישראלי עמוס עוז, והציבור הרחב הוזמן להצביע עבור הסופרים החביבים עליו. גיימן, מורקאמי, קונדה ות'ואי הם שזכו בניקוד הגבוה ביותר ונכנסו לרשימה הקצרה לפרס — מתוכה יבחר או תיבחר זוכה בידי וועדה בה חברים העורכת אן פאלסון, פרופ' ליסבת לארסון והספרנית גונילה סאנדין.

לצד הדברים, ביום חמישי האחרון דווח בעיתון השוודי "סוונסקה דבלאדט" כי שלושה מחברי האקדמיה השוודית למדעים שפרשו, ישובו באופן זמני לתפקידם בחודש הבא. השלושה — היו"ר שרה דניוס, קייל אספמארק ופטר אנגלונד — ישובו על מנת לפתור בעיה משתקת עבור האקדמיה: על פי תקנון הפרס, בכדי לבחור חברים חדשים דרושה מליאה של 12 חברים לפחות. בעקבות שערוריית ארנו, המכחיש מכל וכל את ההאשמות נגדו, פרשו שמונה מ–18 החברים והותירו את האסיפה ללא אפשרות למנות חברים מחליפים. כעת יעמוד המספר על 13. "אנו נכונים לעזור", צוטט אספמארק, "שוחחנו בינינו ואנו חשים שיש לנו אחריות גדולה כלפי האקדמיה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ