ספר מכתבים חדש של סילביה פלאת: "טד יוז היה שקרן והכה אותי" - ספרות - הארץ

ספר מכתבים חדש של סילביה פלאת: "טד יוז היה שקרן והכה אותי"

הספר, השני והאחרון של מכתבי המשוררת, כולל 14 מכתבים שפורסמו לפני כן באופן חלקי. פרידה יוז, בתם, מסבירה בהקדמה מדוע החליטה לחשוף אותם

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
סילביה פלאת
איתמר זהר
איתמר זהר

המשוררת האמריקאית סילביה פלאת היתה נשואה למשורר הבריטי טד יוז במשך פחות מעשר שנים. עם זאת גם כעת, 55 שנה אחרי שהתאבדה ו-20 שנה אחרי שהוא מת מהתקף לב, ממשיכים השניים לעורר עניין בקרב הבריטים.

בתחילת החודש ראה אור בבריטניה הספר Letters of Sylvia Plath Volume II: 1956 – 1963. זהו ספר המכתבים השני והאחרון של פלאת.

הקודם, שיצא בספטמבר 2017 בשם The Letters of Sylvia Plath, Volume I: 1940-1956, היה בן 1,424 עמודים וכלל בעיקר מכתבים של פלאת אל אמה, אורליה. הספר החדש צנוע יותר בהיקפו - 1,088 עמודים - אבל הרבה יותר חושפני. הוא כולל בין השאר את מחשבותיה על יוז שעזב אותה לטובת אסיה וויל (גוטמן), יהודייה שהתגוררה בצעירותה בישראל ושמה קץ לחייה - עם בתם המשותפת, שורה (אלכסנדרה), כפי שפלאת עשתה זאת — באמצעות שאיפת גז. 

עטיפת הספר

את הספר בחרה להוציא פרידה יוז, בתם של סילביה פלאת וטד יוז. כמו בקודמו יש בו מכתבים של פלאת לאמה, אבל גם לאח שלה, לחבריה ולפסיכולוגית האמריקאית שלה, ד"ר רות בארנהאוס, שנשלחו שנים ספורות לפני שהחליטה למות בהיותה בת 30.

14 המכתבים שכתבה פלאת לד"ר בארנהאוס - הראשון נכתב ב–18 בפברואר 1960, האחרון ב–4 בפברואר 1963, שבוע לפני שפלאת התאבדה - כבר פורסמו באופן חלקי בלבד בתקשורת באפריל 2017.

זה היה אחרי שהרייט רוזנסטיין, שלדבריה קיבלה אותם מד"ר בארנהאוס לצורך כתיבת ביוגרפיה של פלאת שלא הושלמה, ניסתה למכור אותם ביריד ספרים עתיקים בניו יורק. המכירה לא יצאה לפועל. ראשי סמית קולג' במסצ'וסטס, שבו למדה פלאת בשנות ה–50, הגישו תביעה נגד רוזנסטיין בטענה שהמסמכים שייכים להם. 

פלאת כותבת במכתבים האלה, העומדים במרכז הספר החדש, שיוז הכה אותה, זמן קצר אחרי שעברה הפלה טבעית בהריון השני שלה ממנו. היא גם טוענת שאמר לה כי הוא מייחל למותה.

פרידה יוז, בתם של השניים, משוררת בעצמה וגם ציירת, כותבת בהקדמה לספר החדש כי עד סוף 2016 לא ידעה על קיומם של מכתבים אלה. לדבריה, "אבי לא היה קדוש וגם אמי לא. שניהם היו פגומים ואנשים נלהבים, ואני אוהבת אותם כעת על כך אפילו יותר מבעבר. שניהם סבלו ושניהם עשו טעויות. שניהם חוו גיהינום שאלפי בני אדם חווים באופן מילולי בכל יום. עם זאת בראשית חייהם המשותפים היתה ביניהם אהבה שקשה למצוא בימינו". לכן, היא מסכמת, "החלטתי לתת לקוראים לשפוט בעצמם על פי המכתבים בתקווה שיבינו את אמי, זמן קצר לפני שה'שיגעון' שב אליה ולקח ממנה את חייה".

קרול יוז, אלמנתו של טד, שטענה באפריל 2017 כי הטענות נגדו העולות במכתבים  "אבסורדיות ומזעזעות", שבה והכחישה אותן גם כעת, לצד מנהלי עיזבונו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ